Poradnik

Dlaczego edukacja finansowa jest tak ważna i jak ją poprawić

edukacja finansowa kryptowaluty giełda etf

Edukacja finansowa jest bez wątpienia jednym z kluczowych elementów życia każdego człowieka. Współcześnie powinniśmy być odpowiednio uzbrojeni we wiedzę z zakresu ekonomii, podczas gdy, niestety, często jest ona pomijana w tradycyjnym systemie edukacyjnym. Brak umiejętności z tej dziedziny może zaś prowadzić do kłopotów finansowych, niepotrzebnego zadłużenia i tym samym braku odpowiedniego zabezpieczenia na przyszłość.

W tym artykule przyjrzymy się zatem znaczeniu edukacji finansowej oraz jej wpływowi na codzienne funkcjonowanie zarówno poszczególnych jednostek, jak i społeczeństwa rozumianego w całości. Poprzez edukację finansową zyskują bowiem także całe kraje. Edukacja finansowa zachęca przecież do oszczędzania na przyszłość, co prowadzi do większej stabilności finansów publicznych. Wiedza finansowa może inspirować do zakładania własnych firm i przedsiębiorstw, co podnosi poziom PKB. Przedstawimy także odpowiednie propozycje na poprawę jakości tej edukacji. Nie pozostaje zatem nic innego, jak tylko zaprosić wszystkich Czytelników do tak przygotowanej lektury!

Edukacja finansowa to niezmiernie istotna dziedzina wiedzy o potężnym wpływie na codzienne życie!

Zacząć wypada od tego, że dobrze rozumiana wiedza z zakresu finansów osobistych pozwala na wdrożenie skutecznych zasad obchodzenia się z własnymi pieniędzmi. Edukacja finansowa pozwala po prostu ludziom na naukę zarządzania swoimi finansami osobistymi. Powyższe obejmuje przede wszystkim cztery kwestie: budżetowanie, oszczędzanie, inwestowanie i planowanie emerytalne. Osoby, które zatroszczyły się o właściwą edukację finansową mają przed wszystkim większą kontrolę nad swoimi pieniędzmi i potrafią świadomie podejmować decyzje finansowe.

Z drugiej strony, trzeba wyraźnie zaznaczyć, że brak otrzymania odpowiedniej edukacji finansowej często prowadzi do problemów finansowych, a tym samym niepotrzebnych, stresujących wyzwań życiowych. Osoby z niską edukacją finansową są bardziej narażone na kryzysy finansowe. Jakkolwiek są to różnorodne problemy, to można ogólnie wskazać, na dwie ich podstawowe przyczyny związane z brakiem edukacji finansowej: nadmierne zadłużanie się i brak zbudowania odpowiedniej poduszki finansowej. Na zasadzie kontrastu, ludzie z wykształceniem finansowym są z kolei o wiele mniej narażeni na problemy związane z zadłużeniem.

Poświęćmy jeszcze odrobinę miejsca na wykazanie, jakie plusy płyną z umiejętnie przyswojonej wiedzy finansowej, bo jak zaraz pokażemy, znajdzie to swoje odzwierciedlenie naprawdę w wielu sferach życia. Zacząć wypada od planowania przyszłości. Dzięki edukacji finansowej ludzie mogą racjonalnie planować swoją przyszłość finansową. To obejmuje oszczędzanie na emeryturę, inwestowanie w cele długoterminowe, w tym między innymi w akcje, jak i spokojne planowanie procesu dziedziczenia.

Trudno nie dodać także, że to właśnie rzetelna edukacja finansowa pozwala na zrozumienie rynków finansowych i inwestycji. Osoby z odpowiednią wiedzą mogą przecież efektywniej inwestować swoje środki, osiągając lepsze zwroty z inwestycji u brokera giełdowego. W szczególności o naukę finansów i prawideł rządzących ekonomią powinni zadbać natomiast przyszli przedsiębiorcy i przedstawiciele wolnych zawodów, pracujących w oparciu o model samozatrudnienia. Zrozumienie złożonych aspektów finansowych biznesu jak mało co pomaga w prowadzeniu udanej działalności gospodarczej, nie mówiąc już o unikaniu problemów z fiskusem!

Na co najczęściej narzekamy, gdy pytają nas o powszechną edukację finansową?

Niestety, w wielu krajach edukacja finansowa pozostawia wiele do życzenia. Nie chcąc wytykać palcem żadnego konkretnego systemu edukacji, warto zaznaczyć, że problem jest dosyć powszechny. W końcu i tak podstawa programowa jest często aż nadmiernie przeładowana, a nauczyciele mają trudności w przekazaniu młodemu pokoleniu ogromu wiedzy, nie mówiąc już o rozliczeniu z tego, na ile młodzież tą wiedzę trwale przyswoiła. Zastanówmy się jednak, jakie możemy wskazać typowe problemy, związane z aktualnym stanem edukacji finansowej. Z pewnością zaliczyć można do nich:

  1. brak obowiązkowości – wiele systemów edukacyjnych nie wymaga od uczniów zdobywania wiedzy z zakresu edukacji finansowej. W niektórych państwa jest to wręcz często opcjonalny kurs, lub w ogóle nie jest oferowany. Wyjątkiem jest tu akurat Polska i przedmiot „podstawy przedsiębiorczości”.
  1. brak odpowiednich materiałów – nawet jeśli kursy z edukacji finansowej są dostępne, to często brakuje aktualnych i przystępnych materiałów dydaktycznych, a sami wiemy, jak szybko zmienia się otaczająca nas ekonomia. Młodzi ludzie powinni wiedzieć chociażby, na jakich zasadach działają giełdy kryptowalutowe, których jeszcze dekadę temu praktycznie nie było.
  1. brak praktycznej nauki – edukacja finansowa często skupia się na teorii, a brakuje praktycznych ćwiczeń i symulacji, które pomogłyby uczniom nauczyć się konkretnych umiejętności finansowych. Chodzi o tak prozaiczne rzeczy, jak chociażby umiejętność poprawnego wypisania deklaracji podatkowej. Prawdziwa nauka powinna mieć przecież zakorzenienie w praktyce.

Co można zrobić, aby edukacja finansowa w szkołach publicznych stała na wyższym poziomie?

Oczywiście, nie ma jednej gotowej recepty na to, jak podnieść poziom edukacji finansowej oferowanej w placówkach publicznych. Z pewnością jednak uczynienie zajęć z podstaw ekonomii obowiązkowymi będzie dobrym krokiem naprzód. Powinno się zatem postulować wprowadzenie obowiązkowych kursów z tego zakresu na różnych poziomach edukacji. Może to obejmować szkoły podstawowe, średnie, a nawet studia. Należy także inwestować w rozwijanie aktualnych i przystępnych materiałów dydaktycznych, które będą dostępne dla nauczycieli i uczniów. Nauczyciel lub trener mógłby wyjaśnić przykładowo krok po kroku, co zrobić, aby zakupić akcje spółek dywidendowych.

Powiązaną kwestią jest zaś to, że również i nauczyciele potrzebują odpowiednich szkoleń z zakresu edukacji finansowej, aby mogli skutecznie przekazywać tę wiedzę uczniom. Świat finansów nieustannie się rozwija i wiele nowinek musi zostać odpowiednio wyłożonych. Nie do pomyślenia byłoby przykładowo, aby osoba ucząca innych na temat oszczędzania emerytalnego nie wiedziała, jak działają nastawione na długoterminowy horyzont inwestycyjny fundusze ETF. Same zaś kursy z edukacji finansowej powinny zawierać praktyczne ćwiczenia, które pozwolą uczniom nauczyć się konkretnych umiejętności, takich jak prowadzenie budżetu czy inwestowanie.

Kilka słów podsumowania, czyli edukacja finansowa to coś, co procentuje na całe życie

Reasumując, edukacja finansowa jest niezwykle istotna i ma wpływ na życie każdego człowieka. Dobre przygotowanie finansowe pomaga ludziom zarządzać swoimi funduszami, unikać problemów i planować na przyszłość. Aktualny stan edukacji finansowej pozostawia jednak wiele do życzenia, ale poprawa jest możliwa poprzez wprowadzenie obowiązkowych kursów, rozwijanie materiałów dydaktycznych, szkolenia nauczycieli i wprowadzenie praktycznych ćwiczeń. Jako, że żyjemy w społeczeństwie informacyjnym, można wskazać, że to właśnie platformy online powinny dostarczać zapewniać finansową na szeroką skalę. Rządowe agencje i organizacje non-profit mogą zaś dodatkowo rozwijać takie programy i udostępniać je za darmo, na zasadzie pro-bono.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top