Turystyka

Dolina Osławy wzbogaci się o kolejne atrakcje turystyczne

dolina osławy atrakcje turystyczne

Leśnicy chcą przybliżyć turystom atrakcje leżącej w nadleśnictwie Komańcza na pograniczu Bieszczad i Beskidu Niskiego doliny Osławy.

Jak zaznaczył rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek, „te malownicze okolice doczekają się wkrótce nowych form zagospodarowania terenu, które ułatwią turystyczne wędrówki”. „Wyeksponowane zostaną też kulturowe i historyczne ciekawostki” – zauważył.

O turystyczne zagospodarowanie doliny – przypomniał rzecznik – „upominają się organizacje społeczne z terenu gminy Komańcza; postulują m.in. przywrócenie ruchu na trasie dawnej kolejki leśnej”.

Przeprowadzony przez leśników, samorządowców i społeczników rekonesans, zrodził pomysły, by wzbogacić ten teren w urządzenia służące turystom.

„Przede wszystkim chcemy doprowadzić do odkrzaczenia torowiska kolejki na trasie z Duszatyna do Smolnika, by latem mogła służyć wędrowcom a zimą narciarzom przemierzającym dolinę i to jest największe wyzwanie” – mówił Marszałek.

Podkreślił, że „kolejka nie kursuje od prawie 30 lat, dlatego niezbędne będą także remonty mostów kolejowych nad rzeką”. „W przyszłości miejscowa fundacja chce uruchomić tu przewozy pasażerskie drezynami” – wyjaśnił.

Dobiegają końca prace nad projektem ścieżki historyczno-przyrodniczej „Dolina Osławy”.

Obejmie on także budowę dużej wiaty turystycznej z piecem i kominem, kilku małych zadaszeń, montaż ław i stołów, ustawienie tablic informacyjnych, budowę mostków na potokach w ciągu szlaku do Jeziorek Duszatyńskich oraz parkingów w Mikowie i Duszatynie.

Największą atrakcją doliny są Jeziorka Duszatyńskie, chronione w formie rezerwatu „Zwiezło”. Turystów przyciąga też rezerwat „Przełom Osławy pod Duszatynem”.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top