Poradnik

Dostępność i Koszty: Światłowód a Internet Mobilny

internet mobilny światłowód

Światłowód to technologia, która szturmem weszła na polski rynek kilkanaście lat temu i stale cieszy się rosnącą popularnością. Czy jednak technologia światłowodowa może skutecznie zastąpić internet mobilny? Porównujemy najważniejsze czynniki, które pomogą nam w podjęciu finalnej decyzji.

Dostępność obu rozwiązań – co łatwiej zainstalować w naszym domu?

Przeprowadziliśmy się do nowego mieszkania i potrzebujemy stałego dostępu do internetu? Prawdopodobnie dojdzie do tego, że będziemy musieli wybrać spośród dwóch najpopularniejszych opcji – światłowodu i internetu mobilnego.

W przypadku światłowodu będziemy musieli zweryfikować czy w naszej najbliższej okolicy funkcjonuje infrastruktura, która w ogóle umożliwia skorzystanie z takiego rozwiązania. Wprawdzie operatorzy coraz więcej inwestują w poszerzanie sieci, jednak wciąż na mapie Polski znajdziemy wiele miejsc, do których światłowód nie dosięga. Jeśli jednak taka możliwość istnieje, musimy przygotować się na poważne prace montażowe. Wprowadzenie odpowiedniego okablowania bardzo często wiąże się z dodatkowym wierceniem ścian, co w przypadku wynajmowanego mieszkania nie wchodzi w grę.

A co z internetem mobilnym? Do niego nie potrzebujemy absolutnie żadnej infrastruktury. Wystarczy, że podpiszemy umowę internetu mobilnego i już po kilkunastu minutach i łatwej konfiguracji, będziemy mogli cieszyć się szybkim internetem w standardzie 5G. Jeśli więc czynnikiem decyzyjnym ma być dostępność, internet mobilny zdecydowanie wygrywa to starcie.

Prędkość internetu mobilnego i światłowodu – czy są duże różnice?

Prędkość łącza internetowego to jeden z ważniejszych elementów, który wpływa na nasze doświadczenia z wykorzystywania internetu. Każdy z nas oczekuje, że wysyłanie i odbieranie zasobów internetowych będzie się odbywać możliwie jak najszybciej i bezproblemowo. Parametr, który odpowiada za tę kwestię, to szybkość internetu, która z roku na rok wraz z rozwojem technologii zapewnia coraz lepsze wyniki.

Porównanie światłowodu do poprzedniej generacji internetu mobilnego LTE/4G wydaje się nie mieć większego sensu. Światłowód, w zależności od dostawcy, może osiągać prędkość około 241 Mb/s w przypadku pobierania i 107 Mb/s w przypadku wysyłania danych. To dane realne, które nieco odbiegają od tego, co reklamują dostawcy internetu światłowodowego.

Jeśli zestawimy te wartości z prędkością najnowszej generacji internetu mobilnego 5G, okazuje się, że ten w wielu przypadkach może być szybszy i wydajniejszy niż światłowód. W OTVARTA klienci mogą liczyć na prędkość łącza 5G na poziomie nawet 600 Mb/s, co w przypadku średniej prędkości światłowodu stawia na pozycji lidera.

Cena miesięcznego abonamentu – co wybrać?

Cena internetu to wciąż dla nas jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na nasze decyzje zakupowe. Dlatego też, porównując oferty internetu mobilnego i światłowodu, bardzo często, jako pierwsze, zwracamy uwagę na koszty.

Jak wygląda propozycja cenowa internetu światłowodowego? To oczywiście zależy od aktualnej oferty danego dostawcy i potencjalnych okazji, jednak średnio miesięczny koszt dostępu do takiego internetu waha się w zakresie od 40 do 50 złotych. A jak w przypadku internetu 5G w OTVARTA?

Tutaj do dyspozycji mamy kilka wariantów, spośród których najtańszą propozycją jest O! Szybki! 10GB! 5G, który w skali miesiąca kosztuje zaledwie 19,99 złotych. Jest to pakiet dla osób, które w ciągu miesiąca nie wykorzystają więcej, niż 10 GB, ale nawet w przypadku większych wymagań wciąż możemy liczyć na tego operatora, który w cenie 34,99 złotych zapewnia dostęp do 300 GB każdego miesiąca. Taki limit danych za mniej, niż 40 złotych? To zdecydowanie jedna z najlepszych ofert internetowych na rynku.

internet mobilny światłowód

Internet mobilny OTVARTA – weź go tam, gdzie potrzebujesz

Omówione wcześniej czynniki w jasny sposób wskazują, że internet mobilny 5G to propozycja, która w wielu kwestiach przewyższa propozycję internetu światłowodowego. Co więcej, internet mobilny to idealna alternatywa dla wszystkich osób, które często podróżują i potrzebują stałego dostępu do niezawodnego i szybkiego internetu mobilnego wszędzie tam, gdzie się zatrzymujemy. Jeśli wybierzemy światłowód, będziemy musieli liczyć się z tym, że dostęp do internetu zyskamy tylko w tym jednym konkretnym miejscu.

Co zatem wybrać? Internet mobilny 5G w OTVARTA to rozwiązanie, które zapewnia nam szybki i niezawodny internet w odpowiednio dużym pakiecie, który zachwyca niską ceną i brakiem dodatkowych formalności związanych z montażem rozwiązania w domu. Jeśli więc rozglądamy się za nowoczesnymi rozwiązaniami dostępu do sieci, internet 5G to propozycja idealna.

Materiał promocyjny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top