Nawet najlepiej stworzona strona WWW nie przyniesie właścicielowi sukcesu, jeśli będzie negatywnie odbierana przez użytkowników. UX, czyli User Experience, to kluczowy czynnik, który należy brać pod uwagę przy budowaniu witryny. Dbanie o to, aby produkt wzbudzał pozytywne odczucia w odbiorcach należy do projektantów UX, czyli User Experience Designers. Jak wygląda ich praca oraz dlaczego jest taka ważna? Poznaj odpowiedzi
Co to jest UX?
UX (User Experience) to projektowanie doświadczeń użytkownika skupione na jego odczuciach. Termin stosowany jest przede wszystkim w odniesieniu do produktów cyfrowych, takich jak strony WWW czy różnego rodzaju aplikacje.
Przygotowywanie odpowiednich rozwiązań poprzedzone jest określeniem targetu i badaniem potrzeb, a głównym celem jest zaprojektowanie danej usługi tak, aby zaspokajała oczekiwania odbiorców. Jakie cechy powinna posiadać dobrze wykonana strona internetowa? Prosta i intuicyjna nawigacja, jasny przekaz informacji, przejrzysta struktura treści czy łatwy proces zakupowy. To wszystko sprawi, że użytkownik będzie sprawniej poruszać się po Twoim serwisie i chętniej do niego wracać. A im więcej klientów, tym większe przychody!
Dlaczego warto zwracać uwagę na UX?
Z autopsji wiemy, że pozytywne doświadczenia związane z danym produktem nakłaniają nas, żeby ponownie po niego sięgnąć. Dlatego odczucia oraz wrażenia użytkowników są tak kluczowe w przypadku stron WWW, a przede wszystkim sklepów internetowych.
Nie ma nic gorszego dla klienta niż nieintuicyjna witryna, w której nie wiadomo, czy znajdzie to, czego szuka. Jasno określone kategorie produktów, proste poruszanie się po stronie WWW, i co najważniejsze, sprawny proces zakupowy to najważniejsze aspekty, jakie bierze pod uwagę użytkownik. Jeśli Twój e-sklep mu tego nie zapewni, to jest więcej niż prawdopodobne, że opuści serwis i złoży zamówienie gdzieś indziej.
Warto poznać bliżej zasady działania User Experience, ponieważ niewątpliwie przyniesie Ci to wymierne korzyści. Po tym, jak uda Ci się już stworzyć projekt przyjazny klientom, nie zapomnij monitorować jego skuteczności! Dzięki temu będziesz mógł wprowadzać ewentualne potrzebne optymalizacje.
Proces projektowania UX
Pierwszy etap pracy nad projektem UX zaczyna się od dokładnego poznania produktu oraz oczekiwań użytkownika. Ważna tu jest również analiza konkurencji i odpowiednie sformułowanie celu. Designer UX określa następnie ścieżkę wędrówki poznawczej potencjalnego konsumenta. Jest to metoda, w której badacz wciela się w rolę odbiorcy i testuje system, realizując jego przewidziane zachowania.
Kolejny etap to budowa architektury informacji. Celem tego procesu jest stworzenie schematu, który będzie czytelny, przejrzysty i przede wszystkim praktyczny. Jest to struktura wszystkich treści obecnych na stronie WWW, dzięki której można je łatwo uporządkować.
Następny ważny etap to tworzenie mapy witryny, czyli wizualna reprezentacja Twojego serwisu. Odpowiednie jej wykonanie zapewnia zrozumienie układu, nawigacji i kategorii strony internetowej. Po tych czynnościach należy przystąpić do prototypowania, czyli do odwzorowania gotowego projektu.
Ostatni etap to poddanie ukończonego konceptu ostatecznym badaniom UX. Należą do nich np. testy A/B, badania eye-trackingowe czy click-trackingowe. Dzięki temu można w łatwy sposób wykryć wszystkie ewentualne błędy i przystąpić do usprawnienia danego produktu.
Doświadczenie użytkownika na pierwszym miejscu
UX powinien stanowić priorytet przy zakładaniu strony WWW. Jej słaba struktura może prowadzić do negatywnego doświadczenia odbiorcy, a więc do utraty Twoich dochodów. Nie przyciągniesz żadnych klientów, jeśli nie weźmiesz pod uwagę ich potrzeb. Wyobraź sobie zakupy w sklepie internetowym, który ma ogromny wachlarz asortymentu oraz niskie ceny, jednak ciężko jest Ci się w nim odnaleźć przez nieintuicyjną nawigację. Najpewniej popadniesz wówczas w irytację i wyjdziesz z witryny. Warto więc poznać bliżej problematykę UX bądź skorzystać z usług specjalistów, którzy pomogą Ci stworzyć idealny serwis przyjazny użytkownikom.
Szybki i wydajny hosting
Każdy projekt internetowy powinien być budowany na wydajnym środowisku. Oprócz zadbania o UX należy również zadbać o odpowiedni hosting dla swojej witryny. Nawet najlepiej zoptymalizowana strona WWW nie sprawi, że odniesiesz sukces, jeśli będzie ona wczytywała się powoli. Trafnym wyborem będzie hosting w chmurze od nazwa.pl, który sprawdzi się nawet przy największych projektach i spowoduje, że Twoja strona będzie działała maksymalnie szybko niezależnie od sytuacji i pory dnia.
Materiał zewnętrzny