Inwestycje

Drogi powiatowe Rudnik nad Sanem-Groble i Jeżowe-Wola Raniżowska będą przebudowane

powiat niżanski przebudowa dróg

Powiat niżański. Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg przebudowane zostaną drogi powiatowe Rudnik nad Sanem-Groble oraz Jeżowe-Wola Raniżowska.

Powiat niżański otrzymał ponad 16,7 mln zł dofinansowania.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Nisku o inwestycjach drogowych w powiecie niżańskim mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Podkreślił, że dotacje z RFRD pomagają samorządom szybciej i sprawniej wyremontować oraz wybudować potrzebne drogi.

„Bezpieczeństwo i komfort życia w naszych małych ojczyznach są równie ważne, jak wygoda i przewidywalne podróże po sieci dróg szybkiego ruchu. Po to właśnie jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, który wspiera inwestycje w infrastrukturę transportową gmin i powiatów, tak potrzebną lokalnym społecznościom” – mówił.

W ramach rozstrzygniętego naboru powiat niżański otrzymał ponad 16,7 mln zł. Te pieniądze pozwolą na realizację dwóch inwestycji.

Pierwsza to przebudowa drogi powiatowej nr 1078R Rudnik nad Sanem-Groble, gdzie powstanie m.in. ścieżka rowerowa. Drugą inwestycja jest przebudowa drogi powiatowej nr 1087R Jeżowe – Wola Raniżowska w miejscowości Nowy Nart.

Jak podano podczas konferencji, gminy z terenu powiatu niżańskiego otrzymają z RFRD niemal 21,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zrealizowanych zostanie 10 inwestycji.

Dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Podkarpacie na zadanie realizowane w przyszłym roku z RFRD dostanie w sumie 315 mln zł, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont ok. 182 km dróg.

W sumie latach 2019 – 2023 z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na Podkarpacie trafiło ponad 1,1 mld zł.

W całej Polsce w ramach naboru RFRD w 2024 r. wybudowanych, przebudowanych lub wyremontowanych zostanie ponad 2 800 km dróg gminnych i powiatowych.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top