Poradnik

Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów

programista it zatrudnienie praca rekrutacja

Branża IT w bardzo łaskawy sposób przeszła przez kryzys związany z pandemią koronawirusa. Na podstawie statystyk i wskaźników, można stwierdzić, że branża nowoczesnych technologii jest odporna na jakiekolwiek zawirowania związane z obostrzeniami czy paraliżem gospodarki. Liczba ofert pracy w sektorze IT dorównuje poziomem wartości sprzed roku, co dowodzi tezy, że ten kierunek rozwoju jest jak najbardziej perspektywiczny dla zdolnych i ambitnych programistów. Jedyne, nad czym powinni zastanowić się specjaliści IT to forma zatrudnienia, na podstawie której zostaną zatrudnieni.

Jaką formę zatrudnienia powinien wybrać programista?

Na rynku pracy branży IT coraz częściej spotkać możemy oferty dotyczące umowy B2B. Choć ten typ współpracy zyskuje na popularności, to jednak wciąż umowa o pracę znajduje największe uznanie wśród programistów. Tradycyjna umowa oraz umowa B2B różnią się od siebie, a zdarza się, że to właśnie kandydat staje przed wyborem tego, na jakich warunkach przyjdzie mu pracować w nowej firmie. Rekrutacja i outsourcing specjalistów IT | Mindworkers.pl umożliwia znalezienie stanowiska, na którym otrzymamy zarówno Umowę o Pracę, jak i umowę B2B. W przypadku obu umów, różnice nie polegają jedynie na wysokości wynagrodzenia – w grę wchodzą również takie kwestie jak obowiązki i prawa wobec naszego pracodawcy. Jakie są zalety i wady obu form zatrudnienia?

Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów 7

Zatrudnienie programisty w ramach umowy o pracę

Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę to wciąż najpopularniejsze rozwiązanie dla programistów i innych specjalistów branży IT, dla których najważniejsze są takie aspekty jak stabilność zatrudnienia i sztywne zasady dotyczące praw i obowiązków w miejscu pracy. Jakimi korzyściami mogą pochwalić się programiści, którzy pracują na podstawie umowy o pracę? Z pewnością dużym plusem jest standardowy okres urlopu, a także brak odpowiedzialności za odprowadzanie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co jest obowiązkiem pracodawcy.

Umowa o Pracę zapewnia pracownikowi możliwość skorzystania ze zwolnienia lekarskiego, a także ułatwia proces wnioskowania o produkty kredytowe, co nie jest łatwym i szybkim procesem, gdy pracujemy na zasadzie B2B. Obecnie jednak nawet biorąc pod uwagę te pozytywne aspekty, dla wielu pracowników branży IT zasady, na których opiera się Umowa o Pracę, mogą być uciążliwe. Ze względu na unormowany czas pracy, praca w ramach UoP może stanowić barierę przed ukończeniem pilnego projektu, który wymaga od nas większego zaangażowania czasu, co nie jest możliwe w takiej formie zatrudnienia. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla wszystkich programistów, którzy szanują sobie stabilność swojego zatrudnienia.

Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów 8

 

Zatrudnienie programisty w ramach umowy B2B

Umowa B2B to coraz chętniej wybierane rozwiązanie, na które decyduje się programista oraz inni specjaliści branży IT. Co daje nam B2B? Możliwość większego wynagrodzenia, co bierze się z braku obowiązku pokrywania składek przez pracodawcę. Jest to jednak obosieczna broń, gdyż odpowiedzialność za terminowe regulowanie składek spada na nas, jako przedsiębiorców. W przypadku B2B dużym atutem jest samodzielne decydowanie o czasie pracy. Każdy projekt, nad którym pracujemy, ma swoje ramy czasowe, jednak nie jesteśmy uwięzieni w biurze przez standardowe 8 godzin od 8 do 16. Możemy pozwolić sobie na elastyczność, która jest tak pożądana w kreatywnej branży, jaką jest IT.

Pracodawcy coraz częściej proponują kandydatom pracę w ramach umowy B2B – również dla nich jest to atrakcyjne rozwiązanie, głównie ze względu na ograniczone koszty utrzymania pracownika. Można jednak stwierdzić, że jest to forma zatrudnienia odpowiednia dla doświadczonych programistów, którzy nie będą narzekali na brak pracy. Jeśli podczas swojego pierwszego doświadczenia zawodowego zdecydujemy się na umowę B2B, koniec projektu może okazać się dla nas końcem pracy i brakiem kolejnych zleceń.

Elastyczność formy zatrudnienia w branży IT. Rynek pracy zdalnej i zatrudnienia B2B programistów 9

Bez względu na formę zatrudnienia – praca zdalna to codzienność

Nieważne, jaka forma zatrudnienia jest popularniejsza w naszej firmie. 2020 rok pokazał, że praca w branży IT z powodzeniem może przenieść się do domu programistów i być równie efektywna, jak w przypadku pracy w biurze. Branża IT jest pod tym względem wyjątkowo elastyczna, co pozwala również na znaczne usprawnienia procesu rekrutacji specjalistów. Zwinne modele zatrudnienia- jak zamienić rekrutację w efektywne narzędzie HR, bez względu na to, czy praca ma miejsce w trybie stacjonarnym, czy zdalnym. Niezależnie od formy zatrudnienia, jaka jest nam proponowana, praca z domu jest powszechnym benefitem, który sprzyja efektywności pracy i motywacji pracowników.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top