Inwestycje

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) wesprze rozwój Rzeszowa

rzeszów ebi europejski bank inwestycyjny
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/EBI. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) podpisał z Rzeszowem umowę na finansowanie o wartości 350 mln zł, które zostanie przeznaczone na wdrożenie inwestycji wspierających zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury.

Inwestycje obejmą rozbudowę bazy edukacyjnej, rozwój miejskich dróg i ścieżek rowerowych, rewitalizację terenów zielonych i rekreacyjnych oraz poszerzenie bazy usług miejskich.

„EBI z dumą zacieśnia współpracę z miastem Rzeszów – wierzymy, że zaowocuje ona dalszym dynamicznym rozwojem miasta, nawet w tak trudnych obecnych realiach. Inwestycje, które planuje miasto z pewnością przyczynią się do zielonego rozwoju infrastruktury miejskiej, podniesienia komfortu życia mieszkańców i szybszej aklimatyzacji przybyszów z Ukrainy. Rzeszów i województwo podkarpackie jest jednym z regionów spójności, wspieranie polityki spójności jest priorytetowym celem EBI i dołożymy wszelkich starań by je realizować” – powiedziała wiceprezes EBI Teresa Czerwińska, cytowana w komunikacie.

Ze względu na położenie miasta, Rzeszów i okolice stanowią ważny węzeł wymiany handlowej między Ukrainą a Polską, co pozytywnie wpływa na rozwój gospodarczy miasta, podano także.

„Od ponad 20 lat trendy demograficzne w mieście są pozytywne. W latach 2002-2021 liczba Rzeszowian wzrosła o 24%. Obecnie, w wyniku wojny w Ukrainie i napływu uchodźców, wzrosła o kolejne 50%, do 300 tys. mieszkańców. Ten znaczący wzrost populacji stwarza pilną potrzebę rozbudowy infrastruktury i usług miejskich. Umowa z EBI umożliwi dynamiczną odpowiedź miasta i dostosowanie bazy infrastrukturalnej do nowych potrzeb” – podkreślono w materiale.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), jest instytucją finansową Unii Europejskiej. Finansuje kluczowe inwestycje, które przyczyniają się do realizacji celów Unii Europejskiej. Jego udziałowcami jest 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top