Poradnik

Faktoring online – jakie są rodzaje finansowania faktur?

faktoring firma online finansowanie faktur

W ostatnich latach faktoring stał się popularną usługą, z której korzystają różnego rodzaju przedsiębiorstwa. Polega ona na sprzedaży faktur za gotówkę. Idealnie sprawdza się, gdy zawarta umowa ma długi termin spłaty, np. 90 dni. Jako że ta usługa stale się rozrasta, warto poznać wszelkie rodzaje faktoringu i finansowania faktur.

Faktoring rodzaje – ogólny podział

Przed zapoznaniem się z różnymi rodzajami faktoringu, warto sprawdzić, czym dokładnie on jest – ważne informacje oraz rankingi znajdziecie pod linkiem https://www.czerwona-skarbonka.pl/faktoring-ranking/. Faktoring działa na różnych zasadach i aspektach, dlatego dzieli się go ze względu na wiele różnych kryteriów. Najczęściej pod uwagę bierze się zakres ryzyka, ale to tylko jeden z wielu czynników.  Podział rodzajów faktoringu online wygląda następująco:

  • Zakres ryzyka (pełny, mieszany i niepełny),
  • Jawność (półotwarty, chichy bądź jawny),
  • Zakres usług (pojedynczy albo globalny),
  • Terytorium (krajowy czy międzynarodowy),
  • Rodzaj instytucji (bankowy albo pozabankowy),
  • Wszystkie pozostałe rodzaje (zaliczkowy, dyskontowy, wymagalnościowy i odwrotny).

Zakres ryzyka

Podział, który występuje najczęściej to ten ze względu na zakres ryzyka. Faktoring taki dzieli się na pełny, mieszany i niepełny. Pierwszy z nich nazywany jest inaczej właściwym, bądź bez regresu. Faktoring pełny to usługa, podczas której faktor w pełni przejmuje odpowiedzialność za wykupioną fakturę. Dla przedsiębiorców oznacza to pełen spokój. Sprzedają oni fakturę, dostają pieniądze i są już wolni od wszelkich dokumentów czy zależności – mogą od razu wykorzystać zdobyte finanse.

Finansowanie faktur w sposób niepełny jest dłuższym procesem i bardziej skomplikowanym. W tym przypadku zleceniodawca (przedsiębiorca) musi nadal czuwać nad spłatą faktury przez kontrahenta. Jeśli tak się nie stanie, firma musi zwrócić pieniądze zdobyte dzięki faktoringu.

Ostatni rodzaj w tej kategorii – faktoring mieszany. To połączenie dwóch wyżej opisanych. Od niepełnego różnią się określonym progiem, który zapisuje się w umowie. Jeśli ten zostanie przekroczony, faktorant przejmuje odpowiedzialność nad całą sprawą, przez co całość zaczyna funkcjonować jak faktoring pełny.

Jawność faktoringu

Kolejnym ważnym podziałem jest jawność. Najczęściej spotykaną formą jest faktoring jawny, inaczej zwany otwartym. W przypadku takiego rodzaju mówi się o pełnej transparentności umowy, co oznacza, że kontrahent informowany jest o przejęciu wierzytelności faktury przez osobę trzecią. To bardzo ważna część, ponieważ przez nią sprawdza się stan finansów dłużnika. Dopiero gdy ten zostanie zaakceptowany, udzielany jest faktoring.

Pośrednią formą jest półotwarty faktoring dla firm. Polega on na sprzedaży faktury bez wcześniejszego informowania dłużnika. Ten dowiaduje się o transakcji, dopiero gdy dostaje wezwanie do zapłaty.

Ostatni rodzaj faktoringu wydzielonego ze względu na jawność nazywany jest ukrytym, tajnym bądź cichym. Jego główna zaleta to brak informowania kontrahenta o skorzystaniu z takiej usługi. Dzięki temu nie wie on, że wierzyciel skorzystał z faktoringu. Musi on po prostu przelać pieniądze za usługę, na wcześniej ustalone i podane konto. To duży plus dla przedsiębiorców, głównie dla tych, którzy posiadają przejściowe kłopoty z płynnością.

Finansowanie faktur przy użyciu faktoringu cichego zapewnia płynność finansową, bez wpływu na opinię i bez informowania kogokolwiek w otoczeniu. Więcej o cichym faktoringu i o tym, jak może on pomóc przedsiębiorstwu, znajdziecie pod linkiem https://metropoliabydgoska.pl/jak-cichy-faktoring-moze-pomoc-przedsiebiorstwu/. Dowiecie się tam między innymi, dlaczego taki faktoring dla firm jest najlepszą opcją i w jaki sposób z niego bezpiecznie korzystać.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top