Poradnik

Fluoryzacja w gabinecie – zabieg, który chroni zęby przed próchnicą

fluoryzacja kraków dentysta stomatolog

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów. Nieleczona może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zęba oraz konieczności jego usunięcia. W jej zapobieganiu szczególnie istotna jest profilaktyka – dokładne mycie zębów wysokiej jakości pastami z fluorem, unikanie dużych ilości słodyczy i słodzonych napojów w diecie, a także regularne przeglądy stomatologiczne, które pozwalają wykryć i wyeliminować próchnicę na wczesnym etapie jej rozwoju. Przed próchnicą skutecznie chroni także zabieg fluoryzacji, który w Krakowie można wykonać w praktycznie każdym gabinecie stomatologicznym.

Czym jest fluoryzacja? Jak chroni nasze zęby?

Każdy stomatolog w Krakowie posiada w swojej ofercie zabieg fluoryzacji. Najczęściej jest on stosowany u dzieci, których zęby mleczne są szczególnie narażone na rozwój próchnicy. Fluoryzacja z powodzeniem jest jednak przeprowadzana także u osób dorosłych i uznawana za jedną z metod zapobiegania rozwojowi próchnicy. Fluoryzacja jest zabiegiem, który poprawia stan szkliwa, a jego przeprowadzenie jest w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że wykona go profesjonalny stomatolog w Krakowie – nadmiar fluoru może być bowiem toksyczny dla organizmu człowieka.

Fluoryzacja korzystnie wpływa na stan szkliwa zębów – wzmacnia je, wspomaga remineralizację, hamuje rozwój bakterii oraz chroni zęby przed osadzaniem się na nich kamienia. Fluoryzacja ze względów bezpieczeństwa powinna być przeprowadzana wyłącznie w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym – nigdy nie należy jej bowiem wykonywać na własną rękę, w domowych warunkach. W ramach codziennej pielęgnacji zębów i profilaktyki przeciwpróchniczej, zaleca się jedynie stosowanie past do zębów z fluorem, które są bezpieczne do domowego użytku. Fluoryzacji nie należy wykonywać także w sytuacji, kiedy w jamie ustnej obecne są stany zapalne lub owrzodzenia.

fluoryzacja kraków gdzie cena

Jak przebiega zabieg fluoryzacji? Czy fluoryzacja jest bolesna?

Fluoryzację wykonuje się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, ale aby utrzymać jego efekty, należy go regularnie powtarzać – stomatolog w Krakowie zaleca, aby na fluoryzację zgłaszać się ok. dwa razy w roku. Podczas zabiegu fluoryzacji wykorzystywane są związki fluoru, które nakłada się na zęby w postaci specjalnych lakierów, żeli lub pianek. Fuoryzację przeprowadza się w ramach tzw. higienizacji, po wykonaniu skalingu i piaskowania.

Stomatolog nakłada na powierzchnię zębów cienką warstwę preparatu z fluorem, który utrzymuje się na zębach przez kilka godzin, stopniowo uwalniając jony fluorkowe. Preparat może być nakładany szczoteczką lub specjalną łyżką. Zabieg skutecznie wzmacnia zęby i przez dłuższy czas chroni je przed próchnicą. Inną metodą fluoryzacji jest jonofereza fluorkowa. Polega ona na wprowadzeniu fluoru do szkliwa za pomocą prądu o niskim natężeniu. Po zabiegu zaleca się powstrzymanie od jedzenia i picia przez ok. 2 godziny. W pierwszej dobie po fluoryzacji nie należy także myć zębów.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła klinika DentoCentrum – Twój sprawdzony stomatolog Kraków.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top