Biznes

FO Dębica z nadzwyczajnym zyskiem za I półrocze 2023. Wzrost o 653%

fo dębica firma oponiarska

Firma Oponiarska Dębica odnotowała w I półroczu 2023 r. zysk netto na poziomie 218,4 mln zł, co oznacza wzrost 653,1 proc. rdr.

Spółka uzyskała w tym czasie przychody ze sprzedaży w wysokości 1.734,2 mln zł, co oznacza wzrost o 8,7 proc. rdr, natomiast zysk EBIT osiągnął poziom 252,9 mln zł.

Jak podano, w samym II kwartale br. przychody ze sprzedaży wyniosły 802,0 mln zł i były wyższe o 0,4 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Zysk EBIT w II kwartale 2023 r. wyniósł 107,8 mln zł (+1178,0 proc. rdr), a zysk netto był na poziomie 96,4 mln zł (+1538,8 proc. rdr).

„Wyniki finansowe osiągnięte w pierwszych sześciu miesiącach roku oceniamy jako bardzo dobre. Na znaczne wzrosty, które zaraportowaliśmy, wpływ miało kilka istotnych czynników. Jednym z nich był wzrost cen sprzedaży realizowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi. Dodatkowo w pierwszym półroczu wystąpił znaczący spadek poniesionych kosztów surowców i energii w stosunku do kosztów zakładanych w kalkulacjach cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes, Leszek Szafran.

„Uważamy, że wypracowane w pierwszym półroczu rezultaty mają charakter nadzwyczajny. Musimy także brać pod uwagę, że gospodarka nadal mierzy się z wyzwaniami takimi jak presja inflacyjna, rosnące koszty pracy czy niskie nastroje konsumenckie. Wpłynęło to na niższy popyt na opony w drugim kwartale i całym pierwszym półroczu” – dodał.

Jak wskazano, sprzedaż Firmy Oponiarskiej Dębica do podmiotów powiązanych w I półroczu 2023 r. wygenerowała przychody w kwocie 1.613,7 mln zł, co oznacza, że były one wyższe o 14,1 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2022 r. Z kolei sprzedaż do podmiotów niepowiązanych zmniejszyła się o 33,6 proc. do 120,5 mln zł.

20 sierpnia br. w godzinach nocnych w fabryce spółki w Dębicy miał miejsce pożar. Po wstępnym zatrzymaniu produkcji opon osobowych, została ona wznowiona, w ograniczonym zakresie.

„Warto dodać, że obecnie mierzymy się ze skutkami niedawnego pożaru i koniecznością odtworzenia częściowo utraconych z tego powodu możliwości produkcyjnych. Spodziewamy się, że do listopada 2023 r. odbudujemy moce produkcyjne do poziomu 70 proc. (z 55 proc. obecnie). Pełnego rozruchu spodziewamy się na początku 2025 r. Należy przy tym zaznaczyć, że produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń” – powiedział Leszek Szafran.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top