Biznes

FO Dębica ze stratą w III kwartale 2023. Głównym powodem pożar

fo dębica wyniki 2023

W trzecim kwartale 2023 roku Firma Oponiarska Dębica (FO Dębica) zanotowała jednostkową stratę netto w wysokości 17,74 mln zł w porównaniu do zysku w wysokości 3,59 mln zł rok wcześniej.

Strata operacyjna wyniosła 23,76 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk operacyjny wyniósł 3,28 mln zł.

Przychody ze sprzedaży spadły z 830,78 mln zł w trzecim kwartale 2022 roku do 610,41 mln zł w tym samym okresie w 2023 roku.

Spadek wyników w porównaniu do poprzedniego roku został przede wszystkim spowodowany pożarem, który miał miejsce w sierpniu 2023 roku w fabryce spółki w Dębicy.

Prezes Leszek Szafran podkreślił, że skutki pożaru, takie jak utrata części zdolności produkcyjnych, przekładają się na mniejszą sprzedaż. Mimo to, prezes zapewnił, że sytuacja finansowa firmy jest stabilna i bezpieczna.

W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku spółka osiągnęła jednostkowy zysk netto w wysokości 200,65 mln zł, w porównaniu do 32,61 mln zł zysku rok wcześniej. Przychody ze sprzedaży wyniosły 2 344,66 mln zł w porównaniu do 2 426,77 mln zł rok wcześniej.

Prezes Szafran ocenił, że przed pożarem firma notowała bardzo dobre wyniki, a istotne czynniki, takie jak wzrost cen sprzedaży w transakcjach z podmiotami powiązanymi i spadek kosztów surowców i energii, wpływały pozytywnie na wyniki spółki.

Po pożarze 20 sierpnia br. produkcja opon osobowych została wznowiona w ograniczonym zakresie, ale firma nadal boryka się z negatywnymi skutkami oraz koniecznością odbudowy utraconych mocy produkcyjnych.

Obecnie firma działa na ok. 70% mocy produkcyjnych sprzed pożaru, a pełne odbudowanie utraconych mocy produkcyjnych spodziewane jest nie wcześniej niż w czwartym kwartale 2024 roku.

Produkcja opon ciężarowych przebiega bez zakłóceń. Firma Oponiarska Dębica jest polskim producentem opon do samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych, a od 1995 roku inwestorem strategicznym w spółce jest amerykański koncern The Goodyear Tire & Rubber Company.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top