News

Główny Inspektor Sanitarny: Polacy znów uwierzyli, że jest pandemia i zachowują się bardziej rozważnie

koronawirus lockdown główny inspektor sanitarny zachorowania

Do 15 października będzie spory wzrost zakażeń w granicach 1000-1500 przypadków dziennie. W kolejnych dnia będziemy mieli spadek. Liczba zachorowań będzie stosunkowo duża, ale nie niepokojąca – powiedział w poniedziałek na antenie Trzeciego Programu Polskiego Radia Główny Inspektor Sanitarny prof. Jarosław Pinkas.

Pytany o nagły wzrost zakażeń w ostatnich dniach, szef GIS powiedział, że „sytuacja się nie zmieni”. Mimo to, jak stwierdził – jest spokojny, ponieważ Polacy zachowują się bardziej rozważnie, a pandemia jest zależna od ludzkiego zachowania”.

W ocenie prof. Pinkasa – „idziemy w kraju w dobrym kierunku”. „Polacy znów uwierzyli, że jest pandemia i zachowują się bardziej rozważnie”. Przypomniał jednocześni, że maska musi otaczać całą twarzy, a więc nos i usta”.

Szef GIS powiedział, że odpowiedzialni za politykę zdrowotną w kraju robią wszystko, aby Polacy czuli się bezpieczni. „Moim zadaniem jest przerwanie łańcucha zakażeń poprzez racjonalne, spokojne zachowanie i podejmowanie trafnych decyzji” – powiedział Pinkas.

Przyznał, że spodziewano się większej liczby zachorowań do 15 października. Wyjaśnił, że jest to związane z powrotem Polaków do normalnego funkcjonowania, w tym m.in ze zwykłą socjalizację po okresie lockdownu oraz powrotem dzieci do szkoły. „Wygląda to u nas tak, jak na całym świecie” – stwierdził szef GIS.

Przyznał, że jeśli będzie notowany duży wzrost zakażeń w sąsiadujących koło siebie powiatów, czy województwach, wówczas może się tak zdarzyć, że obostrzeniami zostanie objęte większe terytorium. „My analizujemy sytuację w każdym powiecie oddzielnie. Mamy kilka parametrów, które sygnalizują, że powinniśmy podjąć istotne działania” – powiedział Pinkas.

„Jesteśmy przygotowani do dyskusji na temat wprowadzania innych restrykcji, ale do tego jest rządowy zespół zarządzania kryzysowego kierowany przez premiera” – dodał.

Na pytanie, czy będzie powtórny lockdown, szef GIS powiedział, że wszystko będzie zależało od obywateli i przestrzegania przez nich obostrzeń.

(PAP)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Ktosik

    29 września 2020 at 09:32

    Wiecie co dajcie sobie siana i przestańcie robić z ludzi pajaców!!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top