Poradnik

Jak dbać o karoserię samochodu?

wiata samochód zadaszenie

Karoseria samochodu decyduje o tym, jak prezentuje się nasz pojazd, dlatego też wiele osób dba o nią w sposób szczególny. Jak jednak to robić, skoro nie mamy w tym temacie doświadczenia. Dowiedzmy się!

Czyszczenie karoserii – jak to robić prawidłowo?

Oczywiście, zacznijmy od tego, co najważniejsze, a mianowicie od kwestii czyszczenia karoserii. Robiąc to bowiem umiejętnie, jesteśmy w stanie zatroszczyć się o tę powierzchnię w sposób kompleksowy. Regularne mycie to pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń: brudu, kurzu i osadów. Pozostawione na długi czas nie tylko źle wpływają na wygląd pojazdu, ale i mogą uszkodzić lakier.

Prawidłowe czyszczenie trzeba zacząć od spłukania samochodu strumieniem wody. W ten sposób usuniemy luźne zabrudzenia. Gdy już to zrobimy, możemy użyć odpowiednich detergentów, najlepiej jak jest to delikatny szampon samochodowy. Rękawiczka lub gąbka powinna być miękka, bo twardsza może zarysować lakier. Ważny jest sposób mycia – trzeba to robić zawsze od góry do dołu, co pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się brudu. Po wszystkim dokładnie spłuczmy cały samochód.

samochód wiata zadaszenie
Wiata samochodowa z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Jak dbać o karoserię?

Czyszczenie to oczywiście absolutna podstawa, ale nie można też zapominać o tym, by dbać o tę delikatną powierzchnię. W tym celu warto co jakiś czas użyć specjalnych preparatów, żeby samochód lśnił. Równie istotne jest woskowanie, bo to kluczowa procedura ochronna, tworząca zabezpieczającą warstwę, chroniącą karoserię przed szkodliwym działaniem promieni UV i innych czynników atmosferycznych. Dobrze woskować raz na kilka miesięcy. Dobrze też mieć pod ręką środki do usuwania plam i zarysowań. Takie mogą się pojawić, a pozostawione mogą uszkodzić lakier, dlatego też kluczowe jest to, by szybko usunąć te defekty.

wiata samochodowa
Poliwęglanowa wiata garażowa, fot. Palram.pl

Samochód pod dachem? Oczywiście!

Czyszczenie samochodu i używanie specjalnych środków – to podstawa, niemniej nie można zapominać o kwestii chyba najważniejszej, a mianowicie o garażowaniu samochodu, dzięki czemu ograniczymy działanie na jego karoserię negatywnych czynników, związanych z zanieczyszczeniami i warunkami atmosferycznymi. Z drugiej strony budowa garażu to dość zajmujące i kosztowne zajęcie, więc warto pomyśleć nad ciekawą alternatywą – wiatą garażową, taką jak na przykład te dostępne na https://palram.pl/wiaty-garazowe. Zyskujemy te samo korzyści, co w przypadku garażu, a inwestycja będzie mniej kosztowna. Mając własną wiatę garażową, zapewnimy ochronę lakieru przed słońcem oraz deszczem. To istotne, gdyż wszelkie czynniki pogodowe mają ogromny wpływ na gorszą kondycję karoserii. To jednocześnie ochrona przed innymi zanieczyszczeniami jak ptasie odchody. To również zagwarantowanie bezpieczeństwo przed uszkodzeniami, wandalizmem i oczywiście kradzieżą.

Posiadając własny samochód, musimy zadbać o to, by sprawował się jak najlepiej. W tym celu jak coś się dzieje, odwiedzamy mechanika, kupujemy nowe części, serwisujemy go, jeździmy na przeglądy itd. Nie można jednocześnie bagatelizować kwestii dbania o karoserię, bo jeśli się do tego nie przyłożymy, będzie się ona prezentować coraz gorzej, co znaczenie skróci jej żywot i przełoży się też na spadek wartości pojazdu.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top