Poradnik

Jak mądrze ubezpieczyć dom i działkę? Ubezpieczenie nieruchomości krok po kroku

dom ubezpieczenie

O ubezpieczeniu domu powinien pamiętać każdy właściciel tego typu nieruchomości, ponieważ odpowiednio skonstruowana polisa zabezpiecza przed naprawdę wieloma różnymi zdarzeniami. Jak zatem mądrze ubezpieczyć swój majątek? Ile może kosztować ubezpieczenie domu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak mądrze ubezpieczyć dom i działkę?

Jak wspomniano we wstępie o ubezpieczeniu domu powinien pamiętać każdy właściciel nieruchomości. Najistotniejsze jest jednak to, co obejmuje dana polisa, ponieważ nadal zdarzają się sytuacje, w których ktoś przez lata ubezpiecza swój majątek, jednak nie tylko nie aktualizuje sum ubezpieczenia (powinny odpowiadać wartości przedmiotu ubezpieczenia), ale również nie zdaje sobie sprawy z tego, jaki zakres posiada jego polisa. Przed laty większość polis mieszkaniowych było bowiem wystawianych w wersji „od ryzyka nazwanych”, co oznacza, że ubezpieczenie zabezpiecza na wypadek wystąpienia konkretnych zdarzeń. Szerszą ochronę zapewnia zatem ubezpieczenie domu w wersji All Risk, ponieważ tego typu polisy obejmują wszystko, co nie zostało wyszczególnione w wyłączeniach zawartych w OWU. Oczywiście nadal istotne pozostają sumy ubezpieczenia, ponieważ to w odniesieniu do tych wartości wyliczane jest ewentualne odszkodowanie za powstałe szkody. Warto zatem systematycznie je aktualizować, a dobrą praktyką jest podnoszenie sum ubezpieczenia każdorazowo przy odnawianiu polisy (uwzględniając faktyczny wzrost wartości nieruchomości).

ubezpieczenie domu

O czym jeszcze warto pamiętać ubezpieczając dom? Otóż, w odróżnieniu od ubezpieczenia mieszkania w tym przypadku ochroną objąć można również elementy działki czy inne budynki, które się na niej znajdują, np. garaż wolnostojący, budynki gospodarcze, itp. Kolejną ważną kwestią jest to, by zawierając polisę ubezpieczeniową podać prawdziwe informacje, dotyczące nie tylko powierzchni nieruchomości, ale również jej stanu technicznego czy konstrukcji (palna lub niepalna). Oczywiście może to wpłynąć na wysokość składki, jednak zatajenie pewnych kwestii bądź oświadczenie nieprawdy będzie skutkowało odmową wypłaty odszkodowania.

Ubezpieczenie nieruchomości – przewodnik krok po kroku

Jak ubezpieczyć nieruchomość? Otóż, nie jest to specjalnie trudne, jednak chcąc zrobić to dobrze należy:

  • przeanalizować swoje potrzeby, czyli zastanowić się nad tym, przed jakimi zdarzeniami ma zabezpieczać polisa oraz jak wysokie może być ryzyko ich wystąpienia;
  • określić wartość nieruchomości, co pozwoli wskazać sumy dla poszczególnych przedmiotów ubezpieczenia;
  • wybrać odpowiednią ofertę ubezpieczenia domu oraz zaakceptować składkę proponowaną przez ubezpieczyciela. Jest ona uzależniona przede wszystkim od wysokości sum ubezpieczenia oraz jego zakresu;
  • zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, co pozwoli w pełni świadomie podpisać polisę;
  • zapłacić składkę za ubezpieczenie domu oraz pamiętać o jego późniejszym odnowieniu na kolejny okres.

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Kwestią, której warto poświęcić osobny akapit jest to, ile kosztuje ubezpieczenie domu. Należy zatem mieć świadomość, że wysokość składki za ubezpieczenie wynika przede wszystkim z sum ubezpieczenia oraz jego zakresu. Z reguły droższy jest pakiet All Risk, jednak jest to kompleksowa ochrona na wypadek wszystkich zdarzeń losowych, które nie zostały wyłączone w OWU.

ubezpieczenie dom mieszkanie cena koszt

Warto również zwrócić uwagę, że w wielu przypadkach różnica w kosztach w odniesieniu do „ryzyk nazwanych” nie jest duża, w związku z czym szukanie oszczędności nie zawsze jest opłacalne. W praktyce można dobrze ubezpieczyć dom zarówno za kilkaset złotych rocznie, jak i nawet za dwukrotność tej kwoty. Zależy to między innymi od konstrukcji domu (budynki palne, czyli np. drewniane są oczywiście droższe), jak i jego położenia (np. na terenach zalewowych). Warto więc wiedzieć, że możliwe jest samodzielne wyliczenie swojej składki przez Internet, a dokładnie pod hasłem: ubezpieczenie domu kalkulator.

Podsumowując należy stwierdzić, że chcąc mądrze ubezpieczyć dom i działkę warto dopasować polisę do indywidualnych potrzeb. Nie należy również przesadnie oszczędzać, ponieważ w wielu przypadkach odbija się to negatywnie na jakości polisy.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top