Poradnik

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

żywopłot szlifierka nożyce akumulator drillo makita

Żywopłot jest wspaniałą opcją dla tych, którzy pragną ukryć się w zaciszu swego ogródka. W zależności od tego, jaki się wybierze, może działać wygłuszająco – częściowo zatrzymywać hałas dobiegający z ulicy, a także zatrzymywać pyły i różne zanieczyszczenia, osłaniać przed wiatrem. Największą zaletą żywopłotu jest to, że zapewnia nam trochę prywatności, odgradzając nas od sąsiadów, czy od ulicy. Dobrze zadbany, regularnie pielęgnowany poprawia również wygląd naszego ogrodu, podkreśla jego urok. Dla dbających o środowisko ważny jest fakt, iż jest on wspaniałym miejscem na schronienie dla ptaków.

Żywopłot zimozielony

Żywopłot zimozielony to taki żywopłot, który jest stworzony z zimozielonych roślin, nie zrzucających liści na zimę, dzięki czemu pełni swoją funkcję przez cały rok. Rośliny, jakie mogą zostać wybrane w ramach skomponowania zimozielonego żywopłotu mogą być zarówno iglaste, jak i liściaste.

Żywopłot zimozielony z roślin iglastych

Jeśli pragniemy posiadać żywopłot głównie ze względu na funkcję szczelnej bariery osłaniającej nas przed widokiem przechodniów lub sąsiadów oraz chroniącej przed pyłem, kurzem, wiatrem i hałasem, najlepszą opcją będzie wybór roślin iglastych, gdyż rośliny te są z natury gęste. Wiele ich odmian ma kształt stożka lub kolumny, dzięki czemu nie wymagają od nas częstego, regularnego cięcia, co zapewni nam oszczędność czasu. Dodatkową zaletą żywopłotu iglastego jest to, że pełni on swoje funkcje przez cały rok. Możemy na niego wybrać między innymi cis pośredni oraz żywotnik zachodni.

Żywotnik zachodni

Roślina ta bardzo szybko rośnie, posiada pokrój regularnego, wąskiego stożka, który z czasem przeistacza się w kolumnę. Żywotnik jest bardzo łatwy w uprawie, dobrze radzi sobie w każdych warunkach oświetleniowych. Cechuje go również odporność na mróz.

Cis pośredni

Jest to krzew ozdobny, charakteryzujący się szybkim wzrostem, a także niewielkimi wymaganiami względem warunków, w jakich się znajduje – odpowiada mu zarówno cień, jak i słońce. Jego wzrost wspomaga żyzna i wilgotna gleba, a jego regularne przycinanie sprawia, że wspaniale się zagęszcza.

Żywopłot zimozielony z roślin liściastych

Na żywopłot zimozielony mogą również się składać rośliny liściaste, które nie zrzucają liści na zimę. Do liściastego żywopłotu całorocznego możemy wykorzystać na przykład bukszpan wiecznie zielony i berberysy, mahonię, ostrokrzew i laurowiśnię.

Bukszpan wiecznie zielony

Bukszpan wiecznie zielony jest rośliną, która rośnie wolno, ma małe wymagania względem gleby. Najlepsze dla nich miejsca do rozwoju są zacienione. Nie lubią susz, dlatego też w okresie gorącego lata należy je podlewać. Nie są mrozoodporne, a więc powinno się je sadzić w miejscach osłoniętych przed wiatrem, najlepiej okrywać je na zimę.

Laurowiśnia zimozielona

Wygląd tej rośliny przypomina połączenie krzewu ozdobnego z drzewkiem owocowym, które gęsto się rozrasta. Laurowiśnia nie lubi suszy, a najlepsze usytuowanie dla niej to lekko zacienione miejsce. Istotne przy tej roślinie jest częste podlewanie i żyzność gleby.

Żywopłot jest idealnym rozwiązaniem do ogrodu, a przy odpowiednim wyborze nie będzie sprawiać problemów przy pielęgnacji. Aby łatwiej było się nim regularnie zajmować, warto zaopatrzyć się w narzędzia, jakie oferuje nam sklep Drillo na swojej stronie internetowej https://drillo.pl/. Możemy tam znaleźć przykładowo nożyce akumulatorowe Makita, czy też szlifierka akumulatorowa Metabo, które z pewnością przydadzą się do każdego ogrodu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top