Poradnik

Jakie są skutki restrukturyzacji firmy?

firma restrukturyzacja

Restrukturyzacja firmy jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej przedsiębiorców zmagających się z trudnościami finansowymi. W wielu przypadkach to dobra metoda na uniknięcie upadłości, a także na sprawienie, aby firma znowu zaczęła przynosić zyski. Sprawdź, jakie są skutki restrukturyzacji firmy!

Restrukturyzacja firmy – czy warto się na nią zdecydować?

Przedsiębiorcy, którzy zmagają się z poważnymi problemami finansowymi, niejednokrotnie zastanawiają się nad ogłoszeniem upadłości. Okazuje się jednak, że istnieje inne rozwiązanie. Mowa tu o restrukturyzacji.

Obecnie restrukturyzacja cieszy się coraz większym zainteresowaniem, również z uwagi na uproszczone procedury. To doskonała alternatywa dla upadłości – pod warunkiem, że rodzaj postępowania zostanie dobrze dopasowany do potrzeb i problemów konkretnego przedsiębiorstwa, a następnie cały proces zostanie prawidłowo przeprowadzony.

Nie ma wątpliwości co do tego, że restrukturyzacja firmy może być rozwiązaniem kłopotów finansowych. Przed podjęciem decyzji należy jednak dowiedzieć się, jakie są skutki restrukturyzacji firmy oraz jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania.

Pozytywne skutki restrukturyzacji firmy

Nie bez powodu restrukturyzacja jest rozwiązaniem, które cieszy się dużym uznaniem przedsiębiorców. Prawidłowo przeprowadzone postępowanie restrukturyzacyjne ma wiele pozytywnych skutków. Nie chodzi tu tylko o zapewnienie firmie ochrony przed upadłością, ale też o:

  • szansę na zmniejszenie zadłużenia,
  • możliwość wypracowania bardziej dogodnego dla firmy planu spłaty zobowiązań,
  • wstrzymanie toczących się egzekucji komorniczych i zapobieganie otwieraniu kolejnych,
  • ochronę majątku firmy.

Jeśli chodzi o inne skutki restrukturyzacji firmy, w nieco dłuższej perspektywie pozwala na wyjście z problemów finansowych, na spłatę całego zadłużenia oraz na przywrócenie rentowności firmy. W wielu przypadkach po kryzysie finansowym firma nie tylko wznawia swoje działanie, ale też funkcjonuje o wiele sprawniej niż przedtem.

Chcesz wiedzieć więcej na temat restrukturyzacji firmy? Zajrzyj tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-firmy/

Konsekwencje restrukturyzacji firmy – o czym trzeba pamiętać?

Oczywiście konsekwencje restrukturyzacji firmy są zależne przede wszystkim od rozwiązań, jakie udało się wypracować. Każdy przedsiębiorca, który rozważa otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, powinien mieć świadomość, że rozwiązanie to nie zawsze jest rozwiązaniem wszystkich problemów finansowych.

Choć trudno szukać korzystniejszego rozwiązania problemów finansowych w firmie, przedsiębiorca musi pamiętać o tym, że jako dłużnik może – przynajmniej częściowo – mieć ograniczone prawo do zarządzania majątkiem firmy. Wiele zależy tutaj od konkretnego rodzaju restrukturyzacji. Największe ograniczenia występują w przypadku postępowania sanacyjnego.

Jeśli chodzi o pozostałe typy restrukturyzacji, istnieje ryzyko częściowego ograniczenia dłużnika w prawie zarządu, co następuje poprzez powołanie nadzorcy bądź zarządcy sądowego. W takim przypadku dłużnik, który chce dokonać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, musi najpierw uzyskać zgodę nadzorcy. Jest tu duże utrudnienie w codziennym zarządzaniu firmą, dlatego tak ważne jest, aby wybór rodzaju restrukturyzacji został bardzo dobrze dopasowany do konkretnego przedsiębiorstwa.

Co po restrukturyzacji firmy?

W wielu przypadkach restrukturyzacja firmy jest skutecznym narzędziem, pozwalającym na przywrócenie firmie płynności finansowej. Pozytywne skutki restrukturyzacji można zaobserwować już po otwarciu postępowania – a więc jeszcze przed zawarciem i zatwierdzeniem układu.

Zakładając, że cały proces restrukturyzacyjny przebiegł sprawnie i w ramach prac nad układem udało się wypracować korzystne dla firmy rozwiązania, należy stopniowo wdrażać w życie kolejne etapy planu. Mowa tu między innymi o spłacie zadłużenia na nowych warunkach czy o wprowadzeniu w firmie konkretnych zmian. Właściwie przeprowadzenie restrukturyzacji powinno pozwolić na przywrócenie firmie płynności finansowej, a ostatecznie na spłatę całego zadłużenia.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top