Inwestycje

Jest plan by przy drodze Cisna-Wetlina powstały ekrany akustyczne. Są protesty

cisna wetlina ekran akustyczny
fot. archiwum

Cisna/Wetlina. Narasta sprzeciw wobec planom budowy ekranów akustycznych przy drodze Cisna-Wetlina.

Protestują mieszkańcy gminny Cisna oraz turyści, miłośnicy Bieszczadów. Internetową petycję podpisało już ponad 3300 osób.

Ekrany akustyczne mają powstać w ramach rozbudowy drogi wojewódzkiej 897 Cisna-Wetlina.

Drogowcy podkreślają, że wynika to z przepisów prawa odnoszących się do ochrony przed hałasem i uwarunkowań środowiskowych.

Protestujący twierdzą, że ekrany oszpecą krajobraz i zasłonią turystom widok na Bieszczady.

Wójt gminy Cisna Renata Szczepańska przekazała protest mieszkańców i własne uwagi do Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Zwróciła się m.in. o ponowną analizę natężenia hałasu na drodze, ponieważ uważa, że nie jest ono tak duże, jak wskazują drogowcy.

PZDW wyjaśnia, że na 20-kilometrowej drodze Cisna-Wetlina przezroczyste ekrany akustyczne o wysokości od 1,5 do 3,5 metra mają powstać jedynie na długości kilkuset metrów. W Wetlinie staną w sąsiedztwie budynków objętych ochroną akustyczną.

Wójt Cisnej Renata Szczepańska uważa, że ekrany akustyczne zmienią krajobraz Wetliny i obniżą jej atrakcyjność turystyczną.

Proponuje, by zamiast ekranów, wymienić mieszkańcom w domach okna i zastosować izolację akustyczną elewacji. Postuluje też ograniczenie prędkości pojazdów w terenie zabudowanym do 40 km/godz.

Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich informuje m.in., że zastosowanie ekranów akustycznych w projekcie zostało ograniczone do minimum ze względu na planowane położenie na remontowanej drodze tzw. cichej nawierzchni.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top