Inwestycje

Jest umowa na budowę ostatniego etapu drogi wojewódzkiej 869. To ważna inwestycja dla całego Podkarpacia

droga 869 rozbudowa
fot. PUW w Rzeszowie

DW 869. Umowa na ostatni z etapów (V) budowy drogi wojewódzkiej nr 869 łączącej autostradę A4 (węzeł Rzeszów Zachód), drogę krajową nr 9 i drogę ekspresową S19 została podpisana.

Inwestycja jest zlokalizowana na terenie gminy Świlcza oraz gminy Głogów Małopolski w powiecie rzeszowskim, w miejscowościach Mrowla, Lipie i Rogoźnica.

Umowa na jej realizację została dziś podpisana przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla, dyrektora Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Piotra Miąso oraz przedstawicieli konsorcjum firm wykonawczych: ANTEX II Sp. z o.o. i Wysowa Mosty Sp. z o.o.

Ten odcinek będzie łączył drogę krajową nr 9 z autostradą A4 z węzłem Rzeszów – Zachód. Jest to szansa dla rozwoju gospodarczego i społecznego terenu, który stał się swoistym sercem regionu. Z jednej strony to możliwość dobrego dojazdu do strefy ekonomicznej, PPNT i zlokalizowanych tu firm, do lotniska w Jasionce, naszego Centrum Wystawienniczo-Kongresowego to możliwości dla przedsiębiorców, gości, pracowników. Z drugiej strony droga ta otwiera możliwości dla kolejnych terenów inwestycyjnych – zaznaczył marszałek Władysław Ortyl.

W ramach zadnia powstanie odcinek drogi o długości ok. 3,3 km od węzła „Rzeszów Zachód” do istniejącego skrzyżowania (ronda) w Rogoźnicy, gdzie łączy się z etapem IV i układem drogowym obsługującym strefę przemysłową.

Inwestycja swoim zakresem będzie również obejmować: budowę łączników do jezdni dodatkowych autostrady A4, obiektów inżynierskich, skrzyżowań z drogami gminnymi, ciągów pieszych i rowerowych, zatok autobusowych, ogrodzeń i oświetlenia.

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi ponad 57 mln zł, natomiast czas realizacji inwestycji to 44 miesiące.

To inwestycja ważna z punktu widzenia całego województwa, ponieważ jest to jedna z dróg, która umożliwi sprawny dojazd do lotniska Rzeszów-Jasionka i ułatwi rozwiązania komunikacyjne tej części, gdzie jest mnóstwo zakładów produkcyjnych i terenów inwestycyjnych – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podkreślając, że samorząd województwa uzyskał dofinansowanie  na realizację projektu w wysokości ponad 54 mln zł z Rządowego Funduszu Polski Ład.

Budowa drogi wojewódzkiej pozwoli na dalszy rozwój i poprawę komunikacji istniejącej strefy przemysłowej poprzez: skomunikowanie istniejącego odcinka drogi wojewódzkiej nr 869 prowadzącego do strefy ekonomicznej i rejonu lotniska z drogą ekspresową S19 oraz autostradą A4, a także z planowanym nowym przebiegiem drogi krajowej nr 9 do węzła „Rzeszów Zachód”, skomunikowanie terenów przeznaczonych przez lokalne gminy pod tereny inwestycyjne, skrócenie czasu przejazdu do stref ekonomicznych oraz rozwój gospodarczy regionu.

źródło: PUW Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top