Biznes

Już 13 banków ma umowy z BGK w sprawie bezpiecznego kredytu 2%

bezpieczny kredyt bank

Bezpieczny kredyt. 13 banków podpisało już umowy z BGK o współpracy w zakresie bezpiecznego kredytu 2 proc.

Tak poinformował Bank Gospodarstwa Krajowego na swojej stronie. Jak podano, od 20 listopada br. kredyt zacznie oferować Santander Bank Polska.

Obecnie na liście publikowanej przez BGK znajdują się: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, Bank Ochrony Środowiska, Pekao, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie, mBank, PKO BP, SGB-Bank i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem, VeloBank, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, oraz Santander Bank Polska.

Bank Gospodarstwa Krajowego zaznacza, że te banki na mocy zapisów ustawy o rodzinnym kredycie mieszkaniowym i bezpiecznym kredycie 2 proc. są zobowiązane do obsługi docelowego beneficjenta programu i mogą udzielać odpowiedzi na zadane pytania, zgodnie z własnymi procedurami bankowymi, prawem bankowym i ustawą.

1 lipca br. w życie weszła ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. „bezpieczny kredyt” z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii z budżetu państwa.

„Bezpieczne kredyty” mają być udzielane do 31 grudnia 2027 r. przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK i wprowadzą produkt do swojej oferty.

Zgodnie z ustawą „bezpieczny kredyt” może być udzielony na pierwsze mieszkanie. Jego kwota nie może przekroczyć 500 tys. zł albo 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł.

W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji BGK.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat. W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie MRiT, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe – jeśli będą pobierane.

Jeśli w okresie przysługiwania dopłat do rat kredytobiorca sprzeda mieszkanie, wynajmie je innej osobie lub kupi inną nieruchomość, utraci prawo do dopłat, a uzyskane po tym terminie wsparcie będzie musiał zwrócić.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top