Inwestycje

Kino Ballada w Stalowej Woli ma wrócić do życia. Miasto ma na to 3,5 mln złotych

kino ballada stalowa wola
fot. UM Stalowa Wola

Stalowa Wola/Kino Ballada. Budynek w którym mieściło się kino przejdzie gruntowną modernizację, od piwnic po dach.

Na ten cel miasto pozyskało dofinansowanie w wysokości blisko 3,5 mln zł z Krajowego Planu Odbudowy.

Kino Ballada to miejsce, które zapisało się bardzo mocno w historii naszego miasta. Projekcja filmu „Paryżanka” w 1958 roku rozpoczęła piękną tradycję i wielką sympatię do tego kina. Po 60 latach w 2018 roku odbył się tu ostatni seans filmowy. Wtedy podjęliśmy decyzję o tym, aby wykupić obiekt Kina Ballada. Pojawiały się bowiem pomysły, żeby przeznaczyć budynek na cele komercyjne – przypomniał pokrótce włodarz miasta Lucjusz Nadbereżny.

„Ballada” od początku była zaprojektowana i wybudowana jako obiekt kinowy. Prezydent miasta, podejmując decyzję o wykupie budynku, nie miał jeszcze ostatecznego pomysłu na zagospodarowanie obiektu, ale wiedział, że nie może on zostać skomercjalizowany.

Po 5 latach wszyscy mamy takie poczucie, że brakuje miejsca, które w tradycyjnym klimacie pozwoli delektować się dziesiątą muzą – powiedział Lucjusz Nadbereżny.

Aby jednak móc wznowić działalność kinową w obiekcie, potrzebna jest jego gruntowna modernizacja. Dlatego też miasto podjęło starania, aby uzyskać wsparcie finansowe na ten cel.

Miło mi ogłosić, że dzięki przygotowanej koncepcji programowej, otrzymaliśmy olbrzymie dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy w ramach prefinansowania środków europejskich za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 3 473 000 zł wsparcia, przy wycenie zadania na kwotę 4 278 000 zł, pozwoli na całościowy remont obiektu od piwnic po dach. Pozostałą część środków zabezpieczymy w przyszłorocznym budżecie miasta – poinformował prezydent Stalowej Woli.

W ramach zadania przeprowadzona będzie termomodernizacja obiektu, ocieplone zostaną ściany wewnętrzne, fundamentowe, piwniczne, wyremontowany zostanie dach, a stropy docieplone. Wymienione będą też okna i drzwi. Ponadto zastosowane będą odnawialne źródła energii, które będą wspomagały nowy system wentylacji, klimatyzacji, ogrzewania z wykorzystaniem pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Dzięki tym rozwiązaniom koszty utrzymania obiektu zostaną zredukowane o 70%.

W ramach pierwszego etapu modernizacji Kina Ballada, poza salą kinową, korytarzem, holem i pracownią plastyczną, metamorfozę przejdą też pomieszczenia zaplecza technicznego oraz piwnice. To tam powstaną pracownie teatralne.

W ostatnich latach mamy rozkwit działalności teatralnych w Stalowej Woli i w tym obiekcie, w pomieszczeniach piwnicznych chcielibyśmy uruchomić pracownie teatralne, aby tu mógł się rozwijać ruch teatralny. Chcemy dać ludziom teatru dodatkowe narzędzia, żeby mogli się rozwijać i tworzyć piękno naszej kultury – podkreślił prezydent Nadbereżny.

Pierwsze działania w kwestii przywrócenia życia w Kinie Ballada ruszą już w przyszłym roku. Początkiem 2025 roku będzie można przystąpić do drugiego etapu związanego z wyposażeniem w najnowocześniejszy sprzęt do emisji filmów, aby na przełomie lat 2025/2026 móc zaprosić mieszkańców na reaktywację Kina Ballada w nowej jakości, ale zakorzenionego w tradycji i historii miasta.

O działalności kinowej w mieście mówił Marek Gruchota dyrektor Miejskiego Domu Kultury.

Po remoncie budynku Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli zlikwidujemy działalność filmową Kina Wrzos. W związku z tym w naturalny sposób dążymy do tego, żeby przywrócić działalność kinową w Kinie Ballada, żeby to było nasze miejskie kino. Komfort oglądania filmów jest tu fantastyczny, zdecydowanie lepszy niż w sali widowiskowej MDK, ponieważ ekran jest dwa razy większy niż był w Kinie Wrzos – mówił dyrektor Marek Gruchota. Przypomniał też historię powstania obu kin w Stalowej Woli i przybliżył warunki emitowania hitów kasowych w poszczególnych kinach. – Ze względu na prowadzoną działalność artystyczną w MDK, nie mogliśmy spełniać wymogów producentów i nie byliśmy konkurencyjni. Nie rezygnujemy jednak z kina artystycznego. Nadal będzie funkcjonować mała sala do seansów bliżej widza. Duże projekcje natomiast będą emitowane w Kinie Ballada. Myślę, że repertuar będzie satysfakcjonujący i jak dotychczas będzie przynosił wiele radości mieszkańcom Stalowej Woli – podkreślił Marek Gruchota.

źródło: UM Stalowa Wola

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top