Biznes

Kryterium najniższej ceny nadal jest najważniejsze w przetargach publicznych

przetarg publiczny kryterium cena jakość doświadczenie efektywność

Kryterium najniższej ceny nadal jest najważniejsze w przetargach publicznych – wynika ze sprawozdania prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Huberta Nowaka, które w czwartek przyjęła sejmowa Komisja Gospodarki i Rozwoju.

Jak wynika z przedstawionych przez prezesa UZP danych, w 2019 roku aż w 88 proc. postępowań przetargowych o wartościach poniżej progów unijnych zamawiający wybierali ofertę, kierując się kryterium najniższej ceny. W przypadku, gdy wartość zamówienia przekraczała te progi – cena była najważniejsza dla 72 proc. zamawiających.

Niestety – jak wskazał Nowak – dla instytucji organizujących przetargi w dalszym ciągu na drugim albo i trzecim planie są takie kryteria jak jakość, doświadczenie czy efektywność. Przyznał, że ten trend sprawia, że wiele firm rezygnuje z udziału przetargach. Powiedział też, że nowe Prawo Zamówień Publicznych, które wchodzi w życie 1 stycznia 2021 roku ma skłonić większą liczbę przedsiębiorców do uczestnictwa w przetargach publicznych. „Temu służyć ma m.in wprowadzenie zaliczek lub płatności częściowych, zmniejszenie wadium czy zmniejszenie tzw. zabezpieczenie należytego wykonania umowy z 10 do 5 proc. wartości zamówienia” – mówił prezes UZP. Dodał również, że nowe PZP wprowadzić na bardziej elastyczną procedurę negocjacyjną, umożliwiającą rozmowy stron, a nie tylko – jak powiedział – „kontrole i kary”.

Z przedstawionego sprawozdania wynika, że wartość zamówień udzielonych w 2019 r. w oparciu o przepisy ustawy wyniosła ok. 198,9 mld zł (w 2018 r. było to 202,1 mld zł), co stanowi 8,75 proc. produktu krajowego brutto z 2019 r.(2018 r. było to 9,55 proc. PBK).

Największą grupą zlecającą przetargi jest administracja samorządowa oraz jej jednostki organizacyjne (49,85 proc.).

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top