Praca

Liczba ofert pracy dla specjalistów IT wzrosła o 140%

programista it zarobki praca wynagrodzenie

Liczba ofert pracy kierowanych do specjalistów IT w listopadzie 2021 r. zwiększyła się o 140% r/r, wynika z danych portalu No Fluff Jobs. Najbardziej poszukiwani byli specjaliści od Javy, .NET i inżynierowie DevOps.

„Jak podaje No Fluff Jobs, w listopadzie 2021 roku najbardziej poszukiwanymi w branży IT byli specjaliści programujący w Javie, a mediana ich zarobków kształtowała się między 16,8 a 23,51 tys. zł netto (+VAT) w przypadku umowy B2B, zaś w przypadku umowy o pracę było to 10-17 tys. zł brutto. Na miejscu drugim znaleźli się specjaliści od .NET z zarobkami 15-21 tys. zł netto (+VAT) na B2B oraz 10-15,6 tys. zł brutto na umowę o pracę. Zaraz za nimi uplasowali się inżynierowie DevOps – oni z kolei mogli liczyć na wynagrodzenia 19,7-25,2 tys. zł netto (+VAT) na umowie B2B oraz 14-20 tys. zł brutto na umowie o pracę” – czytamy w komunikacie.

Liczba ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT wzrosła w listopadzie 2021 o 140% w porównaniu z tym samym miesiącem w roku 2020, podano.

„Choć pandemia zachwiała branżą IT tylko na chwilę, to jednak zamknęła wielu juniorom drogę do kariery. Organizacje stawiały na rekrutację doświadczonych specjalistów IT, którzy sprawnie przechodzą proces wdrożenia i szybko osiągają samodzielność, nawet pracując zdalnie. Dlatego początkujący w branży niemal z dnia na dzień stracili możliwość znalezienia zatrudnienia w IT. Jak jednak pokazują liczby, ten trend zaczyna się odwracać. Liczba ogłoszeń, które kierowane były do początkujących w branży, w porównaniu do listopada ub.r zwiększyła się aż o 308%” – powiedział head of marketing w No Fluff Jobs Lech Wikaryjczyk, cytowany w materiale.

Specjaliści IT od zawsze cenili sobie elastyczne podejście do pracownika, czyli m.in. możliwość pracy zdalnej. W związku z tym pracodawcy, chcąc ich pozyskać, coraz bardziej wychodzą im naprzeciw.

W listopadzie 2021 najwięcej ogłoszeń na No Fluff Jobs oferowało właśnie opcję pracy zdalnej i to ona dominowała wśród wszystkich innych lokalizacji w ofertach pracy. Według danych No Fluff Jobs w porównaniu listopada 2021 i 2020 liczba ogłoszeń, w których ją oferowano, wzrosła o 287%.

W Warszawie specjaliści IT mogli liczyć na zarobki w przedziale od 15,1 do 21,1 tys. zł netto (+VAT) na B2B i 11-18 tys. zł brutto na umowę o pracę. Kolejno uplasował się Kraków z wynagrodzeniem 15-21,1 tys. zł netto (+VAT) w przypadku umowy B2B i 12-18 tys. zł brutto na umowę o pracę. Zaraz za nim znalazł się Wrocław – tu zarobić można było od 15-21,1 zł netto (+VAT) na B2B i 10-15,5 tys. zł brutto na umowę o pracę. W przypadku pracy zdalnej mediany widełek wynagrodzeń były nawet większe niż w innych lokalizacjach, bo w przypadku umowy B2B było to 16-21,8 tys. zł netto (+VAT), zaś na umowę o pracę – 12-18 tys. zł brutto, wskazano także.

„Podsumowanie tegorocznego listopada pokazało nam, że rynek IT ma się w Polsce z roku na rok coraz lepiej, a programiści mogą liczyć na bogatszy wybór ofert pracy – w poprzednim miesiącu było ich aż o 140% więcej. Choć rynek IT dynamicznie się zmienia, to, jak pokazują dane No Fluff Jobs, Java wciąż jest w czołówce najpopularniejszych technologii. Z pewnością ma na to wpływ duża liczba dostępnych bibliotek, frameworków czy kursów, a także szerokie możliwości zastosowania Javy w biznesie” – zakończył CTO w No Fluff Jobs Marek Psiuk.

No Fluff Jobs to branżowy portal z największą liczbą ogłoszeń rekrutacyjnych IT w Polsce, który jako pierwszy i jedyny wymaga publikacji widełek wynagrodzeń w każdej ofercie pracy.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top