Poradnik

Lokaty bankowe – na co uważać przy wyborze?

Lokaty bankowe – na co uważać przy wyborze? 1

Chociaż oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do oszczędzania, właśnie w tym produkcie widzisz szansę na większy zysk? Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną ofertę, musisz porównać dostępne propozycje. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty – dzięki temu unikniesz rozczarowania zbyt małymi zyskami.

Zgodnie z raportem „InfoKREDYT: Oszczędzanie” przygotowanym przez Związek Banków Polskich, nawet 88% Polaków wybiera lokaty krótkoterminowe (dane na październik 2018). Rodacy chcą w ten sposób pomnażać swoje oszczędności z uwagi na wysokie bezpieczeństwo kapitału i gwarancję zysków. Aby jednak wybór konkretnej lokaty okazał się korzystny, należy szczególną uwagę zwrócić na kilka kwestii.

Wysokość oprocentowania

Głównym parametrem wpływającym na wysokość możliwych do wypracowania zysków jest wysokość oprocentowania. Im wyższe, tym wyższych odsetek można się spodziewać. Przykładowo, lokaty bankowe oprocentowane na poziomie 3,5% dają nawet dwukrotnie wyższe zyski w porównaniu do standardowych produktów finansowych tego typu.

Warto jednak pamiętać, że banki najczęściej podają oprocentowanie w skali roku – nie zaś w odniesieniu do czasu trwania lokaty. W przypadku lokat progresywnych często przedstawiane jest maksymalne oprocentowanie – nie zaś uśrednione. To wszystko sprawia, że faktyczna wysokość zysków może być niższa niż tego oczekujesz.

Minimalne i maksymalne kwoty depozytów

Banki we własnym zakresie ustalają zakres kwot depozytów, które można umieścić na lokacie. Często spotykana minimalna kwota mieści się w granicach od 1000 do 2000 zł, zaś górna granica to nierzadko 10 000 zł. Dla niektórych osób jest to spore ograniczenie.

Zanim założysz lokatę, upewnij się, że możesz np. wpłacić 500 zł lub znacznie więcej, np. 1 000 000 zł. Tak szeroki zakres daje znacznie większą swobodę i stwarza szansę na wygenerowanie sporych zysków w przypadku wysokiego kapitału początkowego.

Skutki przedwczesnej wypłaty pieniędzy

Pieniądze wpłacone na lokatę tylko teoretycznie są „zamrożone”. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz je wypłacić. Trzeba jednak liczyć się z konsekwencjami. Najczęściej jest to utrata odsetek – szczególnie w przypadku, gdy są one naliczane dopiero na koniec okresu. Niektóre banki idą o krok dalej i pobierają prowizję za zerwanie lokaty przed okresem zapadalności.

Zanim więc podpiszesz umowę, zwróć uwagę i na tę kwestię. Dzięki temu konieczność poniesienia dodatkowych kosztów w razie przedwczesnej wypłaty środków nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem.

Wybór lokaty bankowej nie powinien być dokonywany pochopnie i pod wpływem chwili. Dokładnie analizując najważniejsze parametry, można osiągnąć duże zyski bez żadnego ryzyka.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

To Top