News

Mariusz Błaszczak na poligonie w Nowej Dębie

nowa dęba poligon mariusz błaszczak
Fot. J. Pasierb

Nowa Dęba. Na poligonie szef MON Mariusz Błaszczak wręczył dziś certyfikaty dowódcom dwóch nowych pułków jednostek wojskowych 18. Przeciwlotniczego w Zamościu i 18. Artylerii w Nowej Dębie.

Szef MON zatwierdził także umowy na nowy sprzęt dla wojska: mosty towarzyszące Daglezja, wozy dowodzenia Zawilec, pojazdy samochodowe dla Morskich Jednostek Rakietowych oraz podpisał aneks na zwiększone dostawy amunicji 120 mm do moździerzy samobieżnych RAK.

Amia rozwija się zarówno pod względem liczebności, jak i wyposażenia w nowoczesny sprzęt – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Do Polski trafiają m.in. czołgi Abrams i K2, wyrzutnie Himars, Chunmoo i Patriot, armatohaubice Krab i haubice K9, samoloty FA50 i bezpilotowce, a już niebawem śmigłowce Apache, AW 101 i AW 149, BWP Borsuk z HSW w liczbie ponad 1000 sztuk, samoloty F-35 oraz fregaty dla Marynarki Wojennej.

poligon nowa dęba

fot. Jerzy Pasierb

nowa dęba poligon

fot. Jerzy Pasierb

Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, które są bardzo realne – podkreślił Mariusz Błaszczak, nawiązując m.in. do wojny w Ukrainie i ostatniego ataku terrorystycznego w Izraelu.

Na to wszystko odpowiedzią jest silne Wojsko Polskie – zaznaczył, krytykując działania poprzedniego rządu i zarzucając poprzednikom likwidację ponad 600 jednostek wojskowych.

Dziś są one odbudowywane, do armii wraca artyleria rakietowa, byliśmy tez świadkami powrotu do użytkowania drogowych odcinków lotniskowych – dodał.

Polska armia w 2015 roku liczyła 97 tysięcy żołnierzy, dziś ich liczebność to 186 tysięcy żołnierzy zawodowych, WOT i dobrowolnej służby wojskowej. Celem jest osiągnięcie stanu 300 tysięcy żołnierzy, ten proces wciąż trwa, jest coraz bardziej dynamiczny i z miesiąca na miesiąc coraz więcej osób zgłasza się do Wojska Polskiego – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak przypomniał, że dwa dni temu w Wojnarowej w Małopolsce informował o tym, że będzie tu tworzony batalion, który wejdzie w skład 21 BSP.

Według szefa MON, dziś po odbudowie zlikwidowanych jednostek wojskowych i utworzeniu nowych ma już kto bronić wschodnich terenów Polski.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top