News

Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli wymienić piec, okna i zamontować panele fotowoltaiczne

rzeszów stop smog wymiana piec okna fotowoltaika
fot. PUW w Rzeszowie

Rzeszów/Stop Smog. Wymiana pieców, okien, montaż paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, docieplenie ścian. m.in. takie prace są przewidziane do wykonania w domach, które zostaną zakwalifikowane do realizacji programu STOP SMOG w Rzeszowie.

Umowę na realizację programu w mieście wiceprezydent Rzeszowa Jolanta Kaźmierczak podpisała dzisiaj w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. Dzięki temu miasto otrzyma z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska dotację w wysokości 987 tysięcy złotych.

To kolejny program, który będziemy realizować, aby poprawić jakość powietrza w Rzeszowie. Mieszkańcy, którzy do niego przystąpią skorzystają także obniżając w ten sposób swoje rachunki za energię. Domy, które im zmodernizujemy będą bardziej efektywne energetycznie. Oznacza to, że będzie w nich cieplej, a koszty ogrzewania spadną – mówi wiceprezydent Jolanta Kaźmierczak.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreśla, że proekologiczne działania są niezbędne, aby mieszkańcom żyło się w mieście dobrze.

Rzeszów ma znakomicie rozwiniętą infrastrukturę, którą budowaliśmy przez lata. Teraz musimy położyć jak największy nacisk na to, aby mieszkańcy oddychali czystym powietrzem. Dlatego interesują nas wszelkie rozwiązania, które temu sprzyjają. Inwestujemy w zieleń i ekologiczny transport miejski, wspólnie z miejskimi spółkami i naszymi jednostkami inwestujemy w fotowoltaikę oraz inne proekologiczne rozwiązania. Programy takie jak STOP SMOG są z kolei kierowane bezpośrednio do mieszkańców, którym możemy pomóc w finansowaniu ekologicznych zadań – mówi prezydent Rzeszowa.

Celem programu STOP SMOG jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym.

Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata.

Ze wstępnych szacunków Urzędu Miasta Rzeszowa wynika, że w ramach programu zmodernizowanych zostanie ponad 20 budynków. Zakres prac, jakie będą w nich prowadzone zależy od wyników audytu, który musi być przeprowadzony dla każdej nieruchomości. Jego celem będzie określenie, jakich inwestycji wymaga dom, aby poprawić jego efektywność energetyczną w zakresie wymaganym w porozumieniu.

Obok wymiany źródła ciepła będą to na przykład docieplenie ścian, wymiana stolarki, czy montaż dodatkowych urządzeń, jak np. pompa ciepła i panele fotowoltaiczne do jej zasilania. Modernizacja będzie mogła objąć także urządzenia lub systemy grzewcze, podgrzewające wodę użytkową w tych budynkach. W każdym przypadku końcowy koszt wszystkich zadań będzie musiał zamknąć się maksymalną kwotą 53 tysięcy złotych. 69 procent kosztów pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a resztę Urząd Miasta Rzeszowa.

źródło: UM Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top