News

Ministrowie obrony Polski i USA na Podkarpaciu

minister obrony usa

Na Podkarpaciu spotkają się ministrowie obrony Polski i Stanów Zjednoczonych.

Dzisiejsze spotkanie w Rzeszowie z ministrem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem będzie okazją do rozmowy o współpracy polsko-amerykańskiej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że do te pory kooperacja przyniosła wiele korzyści dla Wojska Polskiego.

Szef MON będzie rozmawiał z Lloydem Austinem w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa.

Wcześniej politycy spotkają się ze stacjonującymi tu żołnierzami amerykańskimi, by podziękować im za służbę.

Amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin spotkał się również w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Potem napisał na serwisie X, że zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.

Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie.

Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską.

Aktualizacja 10:00

Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO. Ważne jest by, za obronność odpowiadały państwa narodowe, a nie jakaś wyimaginowana armia europejska – podkreślił szef MON po spotkaniu z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem.

Mariusz Błaszczak spotkał się dzisiaj (21 listopada) z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa.

Przed chwilą miałem sposobność rozmawiać z sekretarzem obrony Stanów Zjednoczonych Lloydem Austinem. W drodze powrotnej z Kijowa rozmawialiśmy na temat współpracy polsko-amerykańskiej w kontekście wojny na Ukrainie, w kontekście ataku rosyjskiego na Ukrainę – powiedział.

Podkreślił, że relacje polsko-amerykańskie są kluczowe dla bezpieczeństwa naszego kraju i dla bezpieczeństwa całej wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Można powiedzieć, że Polska jest najważniejszym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych na wschodniej flance NATO, czego dowodem jest fakt, że w Polsce stacjonuje ok. 10 tysięcy żołnierzy amerykańskich – stwierdził. Dodał, że dzięki świetnym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi Wojsko Polskie jest wyposażane w nowoczesną broń, czego przykładem są czołgi Abrams.

Szef MON poinformował, że przedstawił też „nasz pogląd dotyczący położenia nacisku na NATO”.

Stwierdziłem, że jakakolwiek rywalizacja między Sojuszem a UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, jest bardzo zła – powiedział.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top