Poradnik

Mity na temat alkoholizmu – dowiedz się, w co nie wierzyć

alkoholizm leczenie ośrodek uzależnienie od alkoholu

Problem z alkoholem często jest kwestią bardzo bagatelizowaną w naszym społeczeństwie. Powstają na ten temat liczne żarty, prześmiewcze memy, które pokazują, jak bardzo nie zdajemy sobie sprawy z czyhającego niebezpieczeństwa. Zapoznaj się z naszym tekstem i poznaj 5 najczęściej spotykanych mitów, odnoszących się do spożywania trunków procentowych i alkoholizmu. Sprawdź, w co nie warto wierzyć!

Mit #1 Alkoholizm nie jest chorobą, tylko niewinnym przyzwyczajeniem

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat alkoholizmu jest mówienie, że nie jest to choroba, tylko przyzwyczajenie, z którego w każdym momencie można zrezygnować. Takie tłumaczenie jest jednak niestety celowym lekceważeniem problemu. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, że alkoholizm jest chorobą, na dodatek bardzo poważną. Wpływa on na życie rodzinne osoby uzależnionej, a także na jej relacje z przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami. Nierzadko dochodzi do całkowitej utraty pracy, a ten fakt i tak jest zaliczany do mniej poważnych konsekwencji.

Mit #2 Alkoholizm objawia się codziennym spożywaniem alkoholu

Alkoholizm to choroba, polegająca na nadużywaniu spożywania alkoholu. Niektórzy uważają, że objawia się to jedynie codziennym spożywaniem alkoholu w nadmiernych ilościach. Prawda jest jednak niestety taka, że alkoholizm ma wiele odmian. Każda z nich jest równie niebezpieczna, z tą różnicą, że niektóre znacznie ciężej rozpoznać.

Jednym z rodzajów uzależnienia od alkoholu jest alkoholizm wysokofunkcjonujący. Oznacza to, że osoba chora na co dzień funkcjonuje zupełnie normalnie. Chodzi do pracy, wywiązuje się ze swoich obowiązków. Jednak mimo to często sięga po alkohol, który znacznie wpływa na jej zdrowie. Jednocześnie alkoholik wysokofunkcjonujący inwestuje w dobrej jakości kosmetyki, chodzi na siłownię, dobrze się ubiera – wszystko po to, aby udowadniać wszystkim wokół, a nierzadko również samemu sobie, że nie ma problemu z alkoholem.

Dowiedz się więcej o alkoholizmie z klasą, czyli czym jest HFA (High Functioning Alcoholics) z artykułu znajdującego się na blogu osrodeknowezycie.pl.

Mit #3 Alkohol pomaga się rozgrzać

Często słyszy się – zwłaszcza zimą – że szklanka grzanego wina czy kieliszek nieco mocniejszego trunku pozwoli szybko się rozgrzać. Rzeczywiście efekt taki jest odczuwalny. Jednak uczucie rozgrzania jest chwilowe, a po nim pojawia się znów chłód. Wszystko to spowodowane jest sposobem funkcjonowania ludzkiego organizmu – po spożyciu alkoholu krew się rozrzedza, przez co płynie nieco szybciej.

Mit #4 Alkoholik to osoba, która spożywa w nadmiarze tylko wódkę w czystej postaci

Powszechnie znaną opinią jest również ta, odnosząca się do rodzaju spożywanych przez alkoholików trunków. Wiele osób uważa, że alkoholizm jest wtedy, gdy dana osoba spożywa w nadmiarze tylko wódkę – wszystkie pozostałe alkohole uważane są za nieuzależniające. Niestety – jest to mit. Każdy napój procentowy, zarówno wódka, jak i piwo czy wino, mogą uzależnić. Zna się powiedzenie, że niektóre osoby wieczorem lubią wypić „dla zdrowotności” kieliszek domowej nalewki – ewentualnie dwa lub trzy. W przypadku alkoholu, pojęcie spożywania go dla zdrowia nie istnieje. Jego działanie jest negatywne – nieważne, jaki jest rodzaj, kraj pochodzenia czy gatunek danego trunku.

Mit #5 Alkoholizm dotyka tylko dorosłych – zwłaszcza płci męskiej

Niektórzy żyją w przeświadczeniu, że alkoholizm może dotknąć tylko osoby dorosłe. Przykra prawda jest natomiast taka, że choroba ta coraz częściej spotyka bardzo młode osoby. Zazwyczaj przypadek taki ma miejsce, gdy nie radzą one sobie z przytłaczającą codziennością. Ciężka sytuacja życiowa, z jaką muszą się zmagać, problemy w domu, szkole, brak bliskich znajomych. Wszystko to składa się na powody, przez które nastolatkowie sięgają po pierwszą butelkę alkoholu – a następnie wiele kolejnych.

Kolejny mit odnosi się do tego, że alkoholikami są tylko osoby płci męskiej. Nie jest to prawdą, ponieważ ryzyko uzależnienia od alkoholu jest takie samo zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Nie należy więc w tym przypadku kategoryzować, że kobieta spożywająca codziennie alkohol robi to, ponieważ kieruje się zwykłą ochotą, z kolei mężczyzna w podobnej sytuacji jest alkoholikiem. W takim przypadku obie osoby zmagają się z problemem alkoholizmu.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu?

Alkoholik jest osobą, która niezaprzeczalnie potrzebuje pomocy. Rodzina i najbliżsi znajomi są bardzo ważni w procesie wychodzenia z uzależnienia. Ich zadaniem jest nie tylko wspieranie chorego, ale także, a czasami przede wszystkim, namówienie go na skorzystanie z leczenia uzależnienia w ośrodku odwykowym pod okiem wykwalifikowanych osób.

Alkoholizm jest chorobą zdradziecką i nieprzewidywalną. Często okazuje się, że rodzina osoby uzależnionej również została wciągnięta w niezdrowy nawyk. Wówczas konieczna okazuje się specjalistyczna terapia przeznaczona dla osób współuzależnionych od alkoholu. Tylko wtedy cała rodzina ma szansę stanąć na nogi i wrócić do normalnego życia.

Chcesz poznać więcej mitów na temat alkoholizmu? Przeczytaj wpis na blogu ośrodka leczenia uzależnień Nowe Życie: Fakty i mity na temat alkoholizmu.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top