News

Morawiecki: Potrzebujemy restrykcji w walce z koronawirusem. Bez zamknięcia gospodarki

lockdown koronawirus restrykcje gospodarka morawiecki
Fot. KPRM (archiwum)

Potrzebujemy wprowadzenia restrykcji i zakazów w czasie walki z koronawirusem, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki – podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu mówił na konferencji w KRPM, że dzisiaj w polskim społeczeństwie są dwie skrajne opcje dotyczące tego, jak postępować w dobie epidemii koronawirusa. Jedna – mówił Morawiecki – postuluje, by nie było żadnych obostrzeń ani restrykcji, druga zaś chce całkowitego lockdownu.

Premier mówił, że rząd ma swój „bardziej właściwy pomysł, strategię walki z koronawirusem”. „Potrzebujemy tych restrykcji, zakazów, ale w takim zakresie, który nie doprowadzi albo doprowadzi w niewielkim stopniu do zamknięcia gospodarki” – przekonywał szef rządu.

Podkreślał, że zamknięcie gospodarki odbyłoby się z ogromną szkodą dla setek tysięcy miejsc pracy, dla życia ludzi, dla możliwości finansowych państwa polskiego. „Dlatego te racje trzeba wyważyć” – mówił.

„Uważamy, zresztą po konsultacjach międzynarodowych, że nasze podejście do selektywnego zamknięcia niektórych dziedzin życia, zwłaszcza tam, gdzie one stanowiłyby o rosnącym ryzyku zakażenia koronawirusem jak np. imprezy masowe, zgromadzenia ludzi, którzy zgromadzą się wokół siebie bez maseczek, w takich przypadkach zdecydowanie domagamy się realizacji naszej strategii i będziemy ją egzekwować” – powiedział premier.

Dodał, że rządzący wymagają też „od tych przeciwników politycznych, którzy proponują (by nie było) żadnych restrykcji”, by dostosowali się do decyzji państwowych.

(PAP)

Kamila Piech
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top