News

MZ przyspiesza wprowadzenie nowych obostrzeń. Mają wejść w życie już w sobotę

koronawirus obostrzenia strefy niedzielski
fot. gov.pl (archiwum)

Ministerstwo Zdrowia przyspiesza wprowadzenie nowych obostrzeń w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa. Mają wejść w życie już w sobotę, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Początkowo resort planował, że zostaną wprowadzone w połowie miesiąca.

Minister zapowiedział „zero tolerancji” dla wszystkich, którzy nie zastosują się do istniejących i wprowadzanych obostrzeń. Uczestniczący w konferencji komendant główny policji gen. Insp. Jarosław Szymczyk zapowiedział bardziej rygorystyczne podejście do egzekwowania m.in. obowiązku zasłaniania twarzy.

„Od najbliższej soboty wchodzi w życie nowy pakiet obostrzeń, które są związane z eskalacją liczby zachorowań” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

„Przypominam, że w czerwonej strefie lokale będą operować do godz. 22. Przypominam, że maseczki staną się obowiązkowe nie tylko w strefie czerwonej w otwartej przestrzeni, ale i w żółtej. I na koniec – ograniczamy liczbę uczestników imprez okolicznościowych, czyli wesel, styp i innych tego rodzaju spotkań” – wyliczył Niedzielski.

Ma zostać ograniczona liczba osób uczestniczących m.in. w weselach i imprezach rodzinnych. W strefie zielonej, gdzie limit ten wynosił 150 osób liczba ta zostanie ograniczona do 100 osób. Jeżeli chodzi o strefę żółtą, do tej pory limit wynosił 100 osób – ma wynosić 75. Natomiast w strefie czerwonej limit 50 osób ma pozostać bez zmian.

Te rozwiązania mają wejść w życie z tygodniowym vacatio legis, czyli od przyszłej soboty.

Przebywać bez maseczki tam, gdzie to jest konieczne będzie mogła tylko osoba, która posiada zaświadczenie lekarskie lub inny dokument to poświadczający.

Do informowania o przynależności danego powiatu do konkretnej strefy jego mieszkańcy mają być powiadamiani SMS-em przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Planowane jest także wprowadzenie zachowania wymogu zachowania 100-metrowej odległości między zgromadzeniami oraz zakazu imprez w lokalach, dla których nie stanowi to podstawowej działalności.

„Każda impreza, która będzie się odbywała 'przy okazji’ będzie surowo karana” – powiedział Niedzielski. Zaznaczył, że dotyczy to wszystkich stref.

Planowane jest zwiększenie liczby szpitali wysokospecjalistycznych, zajmujących się leczeniem chorych na koronawirusa z 10 do 16, a także zwiększenie koordynacji działań pracowników medycznych.

Jak poinformował generalny inspektor policji Jarosław Szymczyk, ubiegłej doby policjanci zanotowali 2150 naruszeń w przestrzeganiu obostrzeń, wydali 100 mandatów i około 50 wniosków o ukaranie. Od początku epidemii zanotowano 155 tys. przypadków naruszenia obostrzeń dotyczących zasłaniania ust i nosa. Teraz – jak powiedział Szymczyk – wydał rekomendacje, aby te proporcje „co najmniej odwrócić”.

MZ poinformowało dziś o 2 236 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 104 316 osób. Łącznie zmarło 2 717 osób.

(ISBnews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top