News

Na Podkarpaciu ludzie tracą pracę po wstrzymaniu i ograniczeniu wycinki drzew

wycinka drzewa praca strata

Ministerialna decyzja o wstrzymaniu i ograniczeniu wycinki drzew zaniepokoiła samorządowców z powiatów przemyskiego i bieszczadzkiego.

W Birczy zorganizowano dziś spotkanie w tej sprawie z udziałem przedstawicieli firm związanych z gospodarką leśną i przetwórstwem drewna.

Burmistrz Birczy Grzegorz Gągola powiedział nam, że takich firm jest w gminie kilkadziesiąt, zatrudniają wielu mieszkańców.

Jak mówi, zgłaszają się do niego np. pilarze i drwale, którzy po decyzji o wstrzymaniu wycinki z dnia na dzień zostali bez pracy i środków do utrzymania rodzin. Obawia się, że z braku miejsc pracy, gmina będzie się wyludniać.

Samorządowcy chcą wypracować wspólne stanowisko i ustalić plan działania. Mają też przygotować m.in. petycję do premiera i nie wykluczają wysłania delegacji do Warszawy.

Na początku stycznia minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska ogłosiła wstrzymanie i ograniczenie wycinki drzew na obszarach cennych przyrodniczo m.in. na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Dotyczy to m.in. nadleśnictwa Bircza, obrzeża Bieszczadzkiego Parku Narodowego oraz rejonu Iwonicza-Zdroju i Rymanowa-Zdroju. Wycinkę wstrzymano na pół roku.

Ministerstwo zapowiedziało, że dalsze działania w tym zakresie mają być konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządami i lokalnymi społecznościami.

źródło: PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top