Inwestycje

Na Podkarpaciu powstanie 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA)

nowe przystanki pka podkarpacka kolej aglomeracyjna

14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej (PKA) powstanie na trasach z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz na linii do Kolbuszowej.

Prace przy budowie przystanków ruszą 13 czerwca.

Jak zauważyła Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK nowe obiekty zwiększą dostęp do kolei.

„Dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców. Lepsze będą warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną” – zwróciła uwagę Szalacha.

W ramach inwestycji na Podkarpaciu powstanie 14 nowych przystanków dla PKA. Na linii kolejowej nr 91 z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska nowe przystanki powstaną w takich miejscach jak: Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny Baranówka.

„W toku jest już budowa nowych obiektów Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni. Podróżni zyskają cztery dodatkowe przystanki na tej trasie” – uściśliła Szalacha.

Przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni będzie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia pod torami przy ul. Księżomost.

„Dwa wysokie, 200-metrowe perony z elementami małej architektury zapewnią komfort podróżnym. Komunikację na perony ułatwią bezpieczne, ogrodzone dojścia w postaci chodników” – zaznaczyła.

Przystanek Rzeszów Północny Baranówka przewidziano w rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Miłocińską. Przystanek ten także będzie miał dwa dwoma perony.

Z kolei na linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej rozpocznie się budowa trzech nowych obiektów: Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny.

Przystanek Kolbuszowa Górna znajdzie się w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu drogi Kolbuszowa Górna – Wojków; lokalizację przystanku Głogów Małopolski Osiedle Niwa zaplanowano wzdłuż drogi krajowej w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego, w ciągu ul. Jana Pawła II. Zaś przystanek Rzeszów Północny zostanie wybudowany w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Miłocińskiej.

Prace przy budowie przystanków ruszą na Podkarpaciu 13 czerwca. W związku z tym konieczna była zmiana w organizacji ruchu pociągów. Szalacha zapewniła, że informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy.

Od 12 czerwca przewidziano zastępczą komunikację autobusową za 10 pociągów Polregio na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Małopolski.

Autobusy zastępcze przewidziano również na jednotorowej trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca br. na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do 3 września na odcinku Kolbuszowa – Rzeszów Główny.

Oprócz czterech nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz trzech w stronę Kolbuszowej dostępność komunikacyjną zwiększą również nowe obiekty na innych trasach, wykorzystywanych przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną.

Szalacha zaznaczyła, że na linii z Rzeszowa do Strzyżowa w budowie są przystanki: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa.

„Ponadto PLK wybudują prawie 5-kilometrowe połączenie do lotniska w Jasionce z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny” – dodała.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za blisko 300 mln zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

Zakończenie prac planowane jest w trzecim kwartale 2023 r.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Strzyżów nad Wisłokiem; Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka. (PAP)

nowe przystanki mapa podkarpacka kolej aglomeracyjna

PKP PLK

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top