Inwestycje

Na Roztoczu ma powstać ścieżka rowerowa, Centrum Rekreacji Wodnej oraz Park Ciemnego Nieba

roztocze inwestycje
fot. Krzysztof Witek

Na Roztoczu powstanie nowa ścieżka rowerowa, Centrum Rekreacji Wodnej oraz Park Ciemnego Nieba.

Inwestycje planowane są do wykonania w latach 2025-2026, a w ich powstaniu pomogą środki unijne z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027.

Celem projektu, który ma być realizowany przez trzy samorządy, jest zwiększenie atrakcyjności i rozpoznawalności Roztocza, rozwój turystyki aktywnej na tym obszarze, a przede wszystkim rozwój infrastruktury rowerowej i jej połączenie ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo.

W ramach projektu planowana jest:

  1. budowa ok. 16 km drogi rowerowej połączonej ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo na odcinku Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój – Radruż;
  2. budowa Centrum Rekreacji Wodnej wraz z niezbędną infrastrukturą do uprawiania turystyki aktywnej w Baszni Górnej, w sąsiedztwie Kresowej Osady;
  3. utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba wraz z niezbędną infrastrukturą turystyczną w miejscowościach Tymce oraz Basznia Dolna.

Umowa, którą podpisali przedstawiciele trzech samorządów, opiewa na kwotę 37 mln złotych.

Dzięki niej na terenie gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój mają powstać atrakcje, które przyciągną turystów i przyczynią się do rozwoju tej części Podkarpacia.

Budowa ok. 16 km łącznika rowerowego na odcinku Basznia Dolna – Horyniec-Zdrój – Radruż i włączenie go do Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo zostanie powierzona do realizacji Podkarpackiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie, który będzie odpowiadał za budowę infrastruktury rowerowej zgodnie z wypracowaną przez partnerów projektu koncepcją przebiegu łącznika.

Budowa Centrum Rekreacji Wodnej w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującej od 2014 roku wioski tematycznej – Kresowej Osady w Baszni Dolnej, gdzie odbywa się każdego roku Festiwal Dziedzictwa Kresów, zakłada budowę zespołu basenów do rekreacji m.in. z placem zabaw, jacuzzi i brodzikami dla najmłodszych.

Ma też powstać  zbiornik wodny o powierzchni około 4 ha wraz z plażą, molo, sceną oraz ciągami komunikacyjnymi. W ramach centrum powstanie także strefa rekreacji i sportu (m.in. plac zabaw, boiska do siatkówki) i zaplecze sanitarne.

Utworzenie Roztoczańskiego Parku Ciemnego Nieba w bezpośrednim sąsiedztwie funkcjonującego od września 2022 r. Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach, które zostało urządzone w dawnej kolejowej wieży ciśnień, ma obejmować:

  • budowę obiektu planetarium wraz z zapleczem edukacyjno –  szkoleniowym
  • urządzenie parku nauki (doświadczeń) wyposażonego w urządzenia tematyczne z zakresu m.in. kosmosu, lotnictwa oraz nowych technologii,
  • rewitalizację dawnego, nieczynnego toru kolejowego (prowadzącego do dawnej wieży ciśnień) w celu utworzenia ścieżki edukacyjnej oglądanej z perspektywy drezyn,
  • renowację i adaptację historycznego taboru kolejowego (lokomotywy oraz trzech wagonów, dwóch sypialnych oraz jednego typu „Wars”) do obsługi Parku Ciemnego Nieba,

Koszt całego projektu szacowany jest na ok. 37 mln zł. Beneficjentem projektu będzie Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Środki pochodzić będą z programu Fundusze Europejskie dla Podkarpacia 2021-2027 – 85% dofinansowania z Unii Europejskiej, 15% wkład własny Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top