Poradnik

Najlepszy oczyszczacz do biura

Najlepszy oczyszczacz do biura 7

Oczyszczacz powietrza może być świetnym kompanem w miejscu pracy, zarówno w wielkich biurowcach dużych miast, jak i lokalnych biurach w małych miejscowościach. Filtrując powietrze ze szkodliwych substancji może poprawić ogólny stan zdrowia pracowników, wpłynąć pozytywnie na ich koncentrację, stworzyć atrakcyjną, przyjazną przestrzeń do pracy. Jaki oczyszczacz będzie najlepszy do biura? Czym kierować się przy jego wyborze?

Rodzaje zanieczyszczeń w biurze

Aby zrozumieć dobrze sens wyposażania biur w oczyszczacze powietrza, należy przyjrzeć się bliżej rodzajom zanieczyszczeń, które najczęściej filtrują biurowe oczyszczacze.

Smog

Występujący nie tylko w dużych miastach i nie tylko zimą, smog obecny jest w różnym natężeniu w wielu miejscowościach w Polsce. Prawdopodobieństwo występowania smogu zależy w dużej mierze od ukształtowania terenu i warunków pogodowych, które w połączeniu ze szkodliwą działalnością człowieka (niska emisja, przemysł oparty na węglu, spaliny samochodowe) potrafią spowić powietrze brunatną chmurą na wiele dni. Głównymi składnikami smogu są pyły zawieszone, lotne związki organiczne, benzopiren czy formaldehyd. Przedostając się do budynków przez okna i drzwi, zanieczyszczenia te wnikają łatwo do organizmu, podrażniając drogi oddechowe, zwiększając ryzyko przewlekłych chorób układów krążenia i oddechowego, zawałów, udarów mózgu czy nowotworów płuc i pęcherza. Dodatkowo, osoby cierpiące na co dzień z powodu alergii, odczuwają jej nasilone objawy (męczący kaszel, chrypka, katar). Szkodliwe oddziaływanie smogu to nie tylko pogorszenie zdrowia i samopoczucia pracowników. Niższa wydajność i częstsze zwolnienia lekarskie to większe koszty dla pracodawcy.

Wirusy i bakterie

Zima, jak również okresy przejściowe, charakteryzują się większą ilością infekcji i zwolnień pracowników. Bakterie, wirusy czy drobnoustroje przenoszone są bardzo łatwo, podczas mówienia, kichania, kaszlu, na odzieniu wierzchnim czy akcesoriach biurowych.

Alergeny

Obecne w różnych biurowych zakamarkach, alergeny roztoczy to zmora niejednego alergika. Występujące w szczególności w dywanach czy zasłonach, alergeny roztoczy obecne są też jednak w biurowych szafach czy regałach z dokumentami, podrażniając mocno błony śluzowe, utrudniając pracę i zmniejszając wydajność pracownika. Oczywiście problem alergenów narasta szczególnie wiosną, w obliczu pylenia wielu gatunków roślin.

Lotne związki organiczne i szkodliwe zapachy

Aceton, benzen, trichloroetan czy toluen to tylko niektóre z lotnych związków organicznych. W biurach możemy je znaleźć w fotokopiarkach, tuszach do drukarek, produktach czyszczących i nabłyszczających czy odświeżaczach powietrza w aerozolu. Wszystkie te substancje działają drażniąco na drogi oddechowe, oczy, skórę. Długotrwała zaś ekspozycja może prowadzić do zawrotów głowy, utraty przytomności, uszkodzenia płuc, a także rozwoju komórek nowotworowych.

Jak oczyszczacz powietrza przywróci zdrowe powietrze w biurze?

Dzięki wbudowanym filtrom HEPA i węglowym, oczyszczacze powietrza skutecznie radzą sobie z nawet najdrobniejszymi zanieczyszczeniami, zatrzymując pyły zawieszone, benzopiren, formaldehyd, tlenki siarki, węgla czy azotu, benzen, aceton, toluen, dym papierosowy i wiele innych szkodliwych substancji.

Zbudowany z wełny szklanej lub polipropylenu filtr HEPA ma za zadanie fizycznie blokować wszelkie zanieczyszczenia w formie stałej. Filtry HEPA zatrzymują więc pyły zawieszone, benzopiren, alergeny, drobnoustroje, bakterie czy wirusy. Skuteczność filtrów HEPA w oczyszczaczach wynosi od 95 do 99,95%, w zależności od klasy filtra. Warto jednak podkreślić, iż w codziennym użytkowaniu różnice pomiędzy klasami filtrów są praktycznie nieodczuwalne.

Filtr węglowy z kolei odpowiedzialny za pochłanianie szkodliwych substancji w formie gazowej, dlatego z łatwością poradzi sobie z lotnymi związkami organicznymi, zapachem farb, klejów czy dymem papierosowym.

Większe ciała stałe, takie jak włosy, sierść czy kurz są również filtrowane przez oczyszczacze powietrza, zatrzymując się na tzw. filtrze wstępnym.

Warto też wspomnieć o jonizacji, dostępnej w wielu oczyszczaczach powietrza. Wyposażone w jonizatory urządzenia uwalniają cząsteczki jonów ujemnych, które neutralizują nadmiar jonów dodatnich, charakterystyczny szczególnie dla pomieszczeń z elektroniką, a więc m.in. biur. Łącząc się z jonami dodatnimi, powodują, iż cząsteczki te opadają na powierzchnię stałe, będąc łatwymi do wyczyszczenia podczas codziennego sprzątania.

Jakie cechy powinien mieć biurowy oczyszczacz powietrza?

  1. Dostosowany do dużych powierzchni: O powierzchni, którą oczyści dane urządzenie decyduje jego wydajność, informująca ile powietrza urządzenie jest w stanie przefiltrować w ciągu godziny. Wielu producentów oczyszczaczy podaje zalecaną powierzchnię. Wartości te nie są jednak normalizowane, dlatego bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest współczynnik CADR lub ew. przepływ powietrza. W rankingu oczyszczaczy powietrza autorzy przyjeli zasadę, że oczyszczacz powinien przefiltrować 3,2 razy całą objętość powietrza w pokoju – CADRy przeliczane są według tego przelicznika.
  2. Tryb automatyczny: Odpowiednio zaprogramowany tryb automatyczny, skorelowany z rygorystycznymi normami jakości powietrza (np. zalecanymi przez WHO), jest w stanie skutecznie oczyścić pomieszczenie, dopasowując tempo i głośność swojej pracy do warunków otoczenia.
  3. Głośność: Ciężko wyobrazić sobie głośno chodzące urządzenie, gdy potrzebne jest maksymalne skupienie. Między innymi dlatego też tak ważny jest odpowiedni tryb automatyczny, dzięki któremu oczyszczacz w szybkim tempie pozbędzie się zanieczyszczeń w przypadku przekroczenia norm, a następnie będzie cicho pracował w tle. Ponadto wielu producentów wyposaża swoje urządzenia w różnie nazywane tryby ciche (silent, sleep etc.), podczas których oczyszczacz pracuje w sposób niemal niesłyszalny, pobierając jednocześnie minimalne ilości prądu.
  4. Jonizacja: Nie zwiększa ona skuteczności filtracji, ale pozwala przywrócić równowagę jonową w otoczeniu, która ulega łatwo zaburzeniu w pomieszczeniach z dużą ilością elektroniki, wpływając na samopoczucie i jakość pracy.
  5. Cena: Kryterium nie mniej ważne od pozostałych. W przypadku oczyszczaczy do biur, należy rozważać urządzenia przeznaczone do większych powierzchni, których ceny mogą bardzo się różnić. Najtańsze urządzenia kosztują niewiele ponad 1000 złotych, najdroższe ponad 4000. Mówiąc o cenie, warto również wspomnieć o kosztach eksploatacji, do których zalicza się pobór prądu i okresowa wymiana filtrów.

Propozycje oczyszczaczy do biura

1. Philips AC 3858 (Dual Scan) – cena 2599 zł

Philips Dual Scan to inteligentny oczyszczacz powietrza o wydajności 500 m3/h, przeznaczony do powierzchni ok. 60m2. Sprzęt ten uosabia podejście Philipsa do tworzenia urządzeń, łącząc zaawansowaną technologię z łatwą obsługą. Oczyszczacz może być sterowany za pomocą aplikacji mobilnej, posiada również funkcję samoreagującego podświetlenia oraz wskaźniki PM2,5, IAI i gazów. Więcej o urządzeniu przeczytać można w recenzji Philips Dual Scan na ranking-oczyszczaczy.pl

Najlepszy oczyszczacz do biura 8

2. Klarta Stor – cena 1099 zł

Urządzenie polskiego producenta, dostępne za jedyne 1099 zł, charakteryzuje się świetnym trybem automatycznym, opierającym swą pracę na odczytach z czujnika PM2,5 oraz dużą wydajnością (580 m3/h), co pozwala spokojnie stosować sprzęt na powierzchni 70m2.. Oprócz tego Stor wyposażony jest m.in. w jonizację, tryb nocny czy zdalne sterowanie za pomocą pilota. recenzja Klarta Stor jest najtańszym urządzeniem przeznaczonym do tak dużych przestrzeni.

Najlepszy oczyszczacz do biura 93. Electrolux PA91-604GY- cena 1979 zł

Electrolux PA91-604GY odznacza się bardzo dużą wydajnością (620 m3/h), będąc przy tym bardzo cichym urządzeniem, które w najgłośniejszym trybie generuje jedynie 49 dB. Model ten posiada czujniki VOC, światła, temperatury oraz wilgotności. Urządzenie może być sterowane za pomocą pilota lub aplikacji.

Najlepszy oczyszczacz do biura 10

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top