News

Niedzielski: Rośnie ryzyko przyspieszenia epidemii

nowy trend liczba zakażeń koronawirus
fot. archiwum

Wyniki zakażeń pokazują nowy trend – codzienna liczba osób zakażonych o kilkaset większa niż przed tygodniem – powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył, że rośnie ryzyko przyspieszenia epidemii.

Niedzielski zaznaczył, że poniedziałkowe dane dotyczące nowych dziennych zakażeń pokazują nowy trend. „Trend, który do tej pory przez wiele, wiele tygodni nie miał miejsca, bo do tej pory obserwowaliśmy przede wszystkim zmniejszenie dziennej liczby zakażeń” – wyjaśnił.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że badania potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 2543 osób, zmarło 25 chorych.

Minister powiedział, że od połowy zeszłego tygodnia przybywa zakażonych, a średnia liczba zakażonych w tygodniu wzrosła o blisko 5 proc., do poziomu 5 544. Wzrasta też liczba zlecanych badań w kierunku wykrywania koronawirusa oraz wykonywanych testów diagnostycznych. W porównaniu z ubiegłym tygodniem są to wzrosty odpowiednio o 4 proc. i 7 proc.

„Znajdujemy się w takiej sytuacji, że odwraca się trend. Z dotychczasowej sytuacji, kiedy mieliśmy do czynienia ze stale malejącą liczbą przypadków, mamy pierwszy tydzień, czy pierwsze dni, kiedy ta tendencja się odwraca. I mamy systematycznie, porównując się z dniami tygodnia w poprzednich tygodniach systematyczne wzrosty” – wyjaśnił.

Dodał, że istnieje z tego powodu „ryzyko przyspieszenia procesów pandemicznych”. „Widzimy to też na poziomie wskaźnika R” – dodał wskazując, że w Polsce oscyluje on w granicach 1.

Jeśli wskaźnik R kształtuje się powyżej 1 oznacza to, że jedna osoba chora zakaża więcej niż jedną osobę.(PAP)

Możliwe jest przywrócenie obostrzeń, także w ujęciu regionalnym – powiedział w trakcie konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że ok. 5 proc. przypadków COVID-19 w Polsce spowodowanych jest brytyjską mutacją wirusa.

„Jeżeli chodzi o kwestie możliwości przywrócenia obostrzeń jest to opcja otwarta. Absolutnie prezentujemy takie podejście, że jeżeli wskaźniki epidemiczne będą się pogarszały, to decyzja w zasadzie będzie mogła być podjęta tylko jedna. Być może (…) regionalnie niektóre obostrzenia będą przywracane” – powiedział.

Dodał, że codzienna liczba osób chorych na COVID-19 jest o kilkaset większa niż przed tygodniem, a MZ widzi również wzrost liczby wykonywanych testów oraz zleceń z POZ na testy.

Niedzielski poinformował, że z badań próbek pobieranych na terenie całego raku wynika, że ok. 5 proc. zachorowań wywołała brytyjska mutacja koronawirusa.

„Do tej pory przebadane zostało ok. 200 próbek (…) i te 8 sztuk (wykrytej mutacji brytyjskiej – PAP) wskazuje, że ten wirus obecny jest na skalę populacyjną, o ile traktujemy to jako reprezentatywne, mniej więcej w 5 proc. W 5 proc. przypadków zakładamy, że jest to generowane w Polsce przez mutację brytyjską” – powiedział.

Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka poinformował, że w tej chwili w Polsce zdiagnozowane są tylko przypadki brytyjskiej mutacji koronawirusa. (PAP Biznes)

1 komentarz

1 komentarz

  1. Krasnal

    15 lutego 2021 at 12:59

    Przez te szczepionki rośnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top