Inwestycje

Nowa Dęba: będzie lepszy dojazd do terenów TSSE. Ruszyła ważna inwestycja

nowa dęba tsse droga śmiśniewicza
fot. MiG Nowa Dęba

Nowa Dęba/Droga/TSSE. Trwa budowa ulicy Tadeusza Śmiśniewicza.

Efektem będzie utworzenie drugiego połączenia nowodębskiej części TSSE z miastem, osiedlem Poręby Dębskie, gminą Majdan Królewski i innymi ważnymi drogami.

W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace przygotowawcze przy budowie ulicy Tadeusza Śmiśniewicza (dawna Aleja Metalowca) w Nowej Dębie. Inwestycja ta kluczowa jest dla przedsiębiorców działających w nowodębskiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, którzy zyskają szybszy i łatwiejszy dojazd do autostrady i powstałej drogi ekspresowej S19.

Obecnie jedynym połączeniem ze strefą jest ulica Tadeusza Kościuszki w Nowej Dębie, co prowadzi do znacznego natężenia ruchu pojazdów, szczególnie tych jadących z południa. Połączenie ulicy Szypowskiego z ulicą Sikorskiego znacznie zwiększy przepustowość transportu do strefy ekonomicznej.

Dotychczas ulica Śmiśniewicza była ciągiem pieszo-rowerowym, i do tego w złym stanie. Jej nawierzchnia pozostawała na poszczególnych odcinkach bitumiczna i gruntowa, a szerokość drogi nie przekraczała trzech metrów. Służyła ona głównie rowerzystom i spacerowiczom.

W ramach inwestycji powstanie tam jezdnia o szerokości sześciu metrów, co pozwoli na ruch samochodów ciężarowych przez tę arterię. Projekt przewiduje również poprowadzenie ciągu pieszo-rowerowego o nawierzchni z kostki brukowej i budowa zatoki parkingowej na sześć miejsc postojowych (o której utworzenie apelowali użytkownicy pobliskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych), a także wykonanie wlotów do projektowanego ronda na ulicy Sikorskiego. Ulica Śmiśniewicza oświetlona będzie na całej długości (tj. 1561 metrów bieżących). Utworzone zostanie połączenie ciągu pieszego z ulicą Leśną, której elementem będzie budowa przepustu, powstałego w miejscu dotychczasowej kładki.

Budowa ulicy Tadeusza Śmiśniewicza to nie tylko udogodnienie dla przedsiębiorców, ale także dla mieszkańców Nowej Dęby.

Dzięki wyremontowaniu tej arterii zyskamy nowe, bezpieczne i wygodne połączenie z podstrefą Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której pracuje na co dzień wielu ludzi. Inwestycja pozwoli na rozwój gospodarczy regionu i przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, którzy docelowo mniej czasu będą spędzać w drodze do pracy.

Gmina Nowa Dęba otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2 594 241 zł na realizację tego celu. Inwestycję dofinansowuje również powiat tarnobrzeski i prowadzone są działania o pozyskanie kolejnych środków z innych instytucji.

Przetarg i podpisanie umowy nastąpiło w 2021 roku, a wykonawcą jest konsorcjum firm PBI Infrastruktura SA i PBI WMB Sp. z o.o.

Całkowity koszt realizacji zadania wynosi 6 200 733 zł. 2022 rok upłynął pod znakiem tworzenia projektów i dokumentacji, natomiast w 2023 roku przewidziane jest przeprowadzenie całości prac budowlanych.

Budowa tak istotnej drogi jaką jest ulica Tadeusza Śmiśniewicza jest bez wątpienia najważniejszą inwestycją gminy Nowa Dęba przeprowadzoną w tym roku budżetowym.

źródło: MiG Nowa Dęba

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top