Inwestycje

Nowy most w Stalowej Woli: są oferty w przetargu. Kto zrealizuje inwestycję?

nowy most stalowa wola przetarg
Wizualizacja

Stalowa Wola/Nowy most/Przetarg. Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich (PZDW) ogłosił końcem maja przetarg na budowę nowego mostu na Sanie w Stalowej Woli wraz w niezbędną infrastrukturą.

Nowy most w Stalowej Woli (trzeci) ma powstać do 2026 r., a koszt całej inwestycji jest szacowany na ok. 350 mln zł. Ma mieć ponad 1,7 km długości

6 marca 2023 roku wojewoda podkarpacki, Ewa Leniart, wydała decyzję o realizacji inwestycji drogowej tzw. ZRID.

„To inwestycja, która ma kluczowe znaczenie w nowym układzie komunikacyjnym Stalowej Woli. Inwestycja będzie stanowić nową bramę nie tylko dla miasta, ale też dla sąsiednich gmin i włączy się do drogi ekspresowej S74” – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Jak podał prezydent Stalowej Woli, na całość inwestycji składać się będzie najdłuższy w regionie most o liczący 1760 m oraz nowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 855, w sumie będzie to ponad 4,6 km. Inwestycja będzie przebiegać przez gminy Pysznica i Radomyśl nad Sanem.

Nowy most w Stalowej Woli: wybrane oferty w przetargu

  • Strabag kwota 377 516 678 złotych
  • Budimex kwota 381 852 678 złotych
  • PORR kwota 393 797 179 złotych

Inwestycja zostanie dofinansowana z rządowego programu Mosty dla Regionów. W ramach tego programu w regionie powstaną cztery mosty na Sanie.

Inwestycję w imieniu samorządu województwa realizuje Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich. Gotowa jest już dokumentacja, której opracowanie zostało dofinansowane z budżetu państwa z programu Mosty dla regionów.

Nowy odcinek drogi wojewódzkiej 855 wraz z mostem będzie biegł po nowym śladzie. Most będzie miał długość ok. 1760 m i pobiegnie nad rzekami San oraz Bukowa.

W ramach zadania powstanie także oświetlenie na całej długości projektowanego odcinka, chodniki, ciągi pieszo-rowerowe, przepusty drogowe zintegrowane z przejściami dla zwierząt, płotki dla płazów oraz przebudowany zostanie wał przeciwpowodziowy.

Rządowy Program Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Drogowej – Mosty dla Regionów ustanowiony został uchwałą nr 93/2018 Rady Ministrów z dnia 9 lipca 2018 r.

Celem rządowego Programu Mosty dla Regionów jest wsparcie finansowe samorządów w działaniach na rzecz uzupełnienia lokalnej infrastruktury drogowej o brakujące przeprawy mostowe. W Programie Mosty dla Regionów przeprawy mogą powstawać w ciągach dróg zarządzanych przez samorządy, tj. dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Program polega na dofinansowaniu z budżetu państwa (80% kosztów kwalifikowalnych) przygotowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania decyzji umożliwiających realizację inwestycji polegającej na budowie przeprawy mostowej. Natomiast dofinansowanie budowy mostu (również 80% kosztów kwalifikowalnych) udzielane jest ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top