Inwestycje

Obwodnica Pilzna: Trwają prace nad przebiegiem inwestycji

pilzno obwodnica
fot. GDDKiA

Pilzno/Obwodnica. Obwodnica Pilzna powstanie w ramach rządowego programu budowy 100 obwodnic.

O koncepcji programowej dotyczącej budowy obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73 rozmawiali uczestnicy wideokonferencji, w której brał udział starosta Piotr Chęciek.

Rozmowy odbywały się w ramach posiedzenia Komisji Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych, działającej przy Generalnym Dyrektorze Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Według założeń swój przebieg rozpocznie na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 94 i ul. Lwowskiej (DK73) w Pilźnie, gdzie zaprojektowano skrzyżowanie typu rondo.

Dalej inwestycja przetnie rzekę Dulcza, a na końcowym odcinku włączy się do istniejącej drogi krajowej nr 73 za pomocą ronda. Będzie ono zlokalizowane w odległości ok. 1,2 km za istniejącym skrzyżowaniem z drogą gminną w kierunku Jasła.

Koniec obwodnicy zaprojektowano w miejscowości Strzegocice (początek planowanej rozbudowy DK73 na odcinku Pilzno – Brzostek). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja zostanie zakończona do 2027 r.

obwodnica pilzna przebieg

Podstawowym celem budowy obwodnicy Pilzna jest wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych, jaki koncentruje się w mieście z kierunków wschodniego i zachodniego. Chodzi przede wszystkim o podróżujących drogą krajową nr 94 oraz autostradą A4 w kierunku Jasła i dalej Krosna.

Przebieg DK73 łączy korytarz transportowy DK94/A4 z drogą krajową nr 28, stanowiącą główny kręgosłup komunikacyjny południowej części województw podkarpackiego i małopolskiego. Dzięki realizacji tej obwodnicy, ruch tranzytowy znacząco zmniejszy się w centrum miejscowości.

Podczas wideokonferencji omawiana jest Koncepcja Programowa z pełnym rozpoznaniem geologicznym wraz  z infrastrukturą techniczną, budowlami i urządzeniami budowlanymi z podziałem na: część 1: „Budowa obwodnicy Pilzna w ciągu drogi krajowej nr 73,  dł. ok. 2,6 km”.

źródło: Powiat Dębicki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top