News

Odejście od rosyjskiego węgla w IV/V, od ropy i gazu – do końca 2022 r.

ropa gaz węgiel rosja odejscie

Rząd zakłada odejście od rosyjskiego węgla do kwietnia, najpóźniej maja 2022 roku, a od rosyjskiej ropy i gazu – do końca tego roku, zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

„Przyjęliśmy odpowiednią ustawę na Radzie Ministrów, kierujemy ją do parlamentu i wraz z podpisem pana prezydenta nałożymy całkowite embargo na węgiel, a więc mam nadzieję, że kwiecień, najpóźniej maj będzie to całkowite odejście od węgla rosyjskiego.” – powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Jednocześnie zapowiedział odejście od rosyjskiej ropy i gazu do końca tego roku.

„Punkt drugi to odejście od rosyjskiej ropy. Od roku 2015-2016 rozpoczął się proces derusyfikacji tego ważnego surowca […] Doszliśmy do tego, że jesteśmy już w znacznym stopniu niezależni. Ale i tutaj pokazujemy najbardziej radykalny plan w Europie odejścia od rosyjskiej ropy do końca tego roku” – podkreślił premier.

Przypomniał też, że proces uniezależniania się od rosyjskiego gazu trwa od kilku lat.

„I rosyjski gaz – tutaj byliśmy bardziej przewidywalni […] decyzja o budowie Gazoportu w Świnoujściu, dokończenie budowy Gazoportu w Świnoujściu, a następnie rozpoczęcie budowy w 2016 gazociągu w Świnoujściu plus rozbudowa gazociągów plus pływający Gazoport koło Gdańska. To wszystko uniezależnia nas od rosyjskiej ropy realnie już w tym roku” – podkreślił.

(ISBNews)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top