Poradnik

Oświetlenie sufitowe do biura – jakie wybrać?

Oświetlenie sufitowe do biura - jakie wybrać?

Aby zwiększyć komfort i jednocześnie efektywność pracowników, pracodawca powinien zapewnić im odpowiednie warunki. Do jednego z czynników budujących środowisko pracy należy odpowiednie oświetlenie sufitowe biura. Jakie wybrać?

Oświetlenie biura – normy

Oświetlenie powinno być dopasowane do charakteru i rodzaju wykonywanej pracy. Sposób oświetlenia przestrzeni biurowej definiują polskie normy PN-EN 12665:2008 (Światło i oświetlenie – Podstawowe terminy oraz kryteria określania wymagań dotyczących oświetlenia) oraz PN-EN 12464-1:2012 (Światło i oświetlenie – Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach). Powyższe normy definiują jakość oświetlenia wyrażoną w natężeniu, jakości i ilości światła. Normy najłatwiej spełnić wybierając oświetlenie LED.

Oświetlenie biura można podzielić na ogólne oraz miejscowe. Miejscowe oświetlenie dotyczy stanowiska pracy, a ogólne przestrzeni poza nim. Jakie czynniki trzeba mieć na uwadze, planując oświetlenie LED biura?

1. Rozmieszczenie lamp – najlepiej by ilość źródeł światła występujących w pomieszczeniu była zrównoważona. Pracownik będzie odczuwał dyskomfort oczu, jeśli przebywając w jednym pomieszczeniu, będzie miał styczność ze zmienną jasnością.

2. Natężenie światła – wyrażane jest w luksach (1 lx = 1 lumen). Prawidłowe natężenie światła na blacie biurka powinno przyjmować wartość 500 lx, a w bezpośrednim otoczeniu biurka – 300 lx.

3. Olśnienie – wynika z nieprawidłowego rozkładu luminancji lub ze złego doboru lamp. Efekt olśnienia skutkuje chwilowym oślepieniem, powoduje ból oczu i zmęczenie, które w rezultacie prowadzi do błędów w pracy, a nawet wypadków.

4. Barwa światła – najbardziej pożądana w biurze jest neutralna barwa światła w temperaturze 4000 K. Taka barwa nie męczy oczu, posiada również wysoki współczynnik oddawania barw otoczenia, przez co sprawdzi się w zawodach, w których kolor ma znaczenie, np. przy stanowisku grafika.

Lampy sufitowe LED do biura

Lampy LED to bardzo praktyczne rozwiązanie do biura. Oprawy często cechuje możliwość regulacji natężenia, czy nawet zmiany barwy. Dzięki temu pracownicy sami mogą dobrać komfortowy rodzaj światła – często za pomocą pilota. Lampy sufitowe LED również łatwo jest zsynchronizować z inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem, co umożliwia ich zdalne sterowanie.

Przestrzeń biura jest użytkowana niemal przez cały dzień. W związku z tym pobór energii obciąża przedsiębiorstwo, minimalizując jego zyski. Lampy LED oraz żarówki LED pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne oprawy. W ten sposób skutecznie minimalizują koszty energii. Diody LED cechuje również dłuższa żywotność niż tradycyjne żarówki – skutkuje to mniejszą ilością elektroodpadów. Ponadto, do produkcji oświetlenia LED nie używa się rtęci i innych substancji szkodliwych dla środowiska. Zakup oświetlenia LED to nie tylko rozwiązanie korzystne finansowo, lecz również ekologiczne.

Rodzaje lamp do biura

Mając do oświetlenia dużą przestrzeń np. open space’u, najkorzystniejszym rozwiązaniem będą lampy sufitowe LED. Najlepsze lampy sufitowe do biura to świetlówki oraz lampy kasetonowe. Świetlówki LED zamontowane w jednej linii zapewnią ciągłość jasności i równomierne rozłożenie światła wielu stanowisk pracy oraz ciągów komunikacyjnych firmy. Ich wadą jest odkryta forma. Pracownik, którego biurko jest niekorzystnie ustawione, może czuć dyskomfort, będąc zmuszonym do patrzenia na świetlówki LED przez cały dzień. Lampy kasetonowe (rastrowe) prezentują się estetyczniej niż świetlówki LED, a ich oprawa minimalizuje ryzyko olśnienia. Lampy do biura to również lampy punktowe takie jak reflektory i spoty, czy lampy stołowe. Szeroki wybór rodzajów lamp pozostawia pole do eksperymentowania z oświetleniem w celach praktycznych i aranżacyjnych.

Wybór oświetlenia sufitowego jest uzależniony od rodzaju przestrzeni. Każde biuro ma inny rozkład, innego rodzaju pomieszczenia i w rezultacie – odmienne wymagania. W celu idealnego doboru oświetlenia lepiej zaczerpnąć porady specjalisty, który sporządzi projekt fotometryczny.

 

 

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top