Inwestycje

Padł rekord liczby głosów na projekty zgłoszone do RBO na 2024 rok

rbo 2024 rzeszów budżet obywatelski
Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów/RBO 2024. Rekordową liczbę – ponad 112 tysięcy głosów – oddali mieszkańcy miasta na projekty zgłoszone do Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2024 rok.

To o ponad 38 tys. głosów więcej w poprzedniej edycji – poinformował w piątek rzeszowski ratusz.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek twierdzi, że tak duży udział w głosowaniu jest dowodem na to, że mieszkańcy chcą aktywnie uczestniczyć w rozwoju miasta. „Sami proponują, czego im potrzeba, a następnie wybierają najpilniejsze zadania” – powiedział prezydent Fijołek, gdy w piątek nad rzeszowskim zalewem prezentowano wyniki do RBO.

Głosowanie trwało od 8 września do 8 października. Mieszkańcy mieli do wyboru 129 projektów w trzech kategoriach: ogólnomiejskiej, osiedlowej i kulturalno-sportowej.

W głosowaniu wzięło udział 49 668 osób, które oddały 112 503 głosów. Do realizacji mieszkańcy Rzeszowa wybrali 38 projektów.

W kategorii pierwszej najwięcej głosów zdobył projekt „Wisłok – zielona strefa wypoczynku”, czyli plaża na prawym brzegu zalewu, niedaleko zapory. Autorem projektu jest Mirosław Ruszała, rzeszowski eko-społecznik.

„Będziemy chcieli, aby plaża powstała w formie naturalistycznej, stworzymy tu wydmy, ścieżki z drewnianych podestów, postawimy ławki, leżaki i parklety (miejsca do odpoczynku z siedziskami i zielenią powstałe na przestrzeni parkingowej – PAP). Wszystko w stylu marynistycznym” – powiedziała Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

W drugiej kategorii najwięcej głosów zdobył projekt „Doposażenie bazy sportowej I LO” – 3265 głosów, w trzeciej „Piknik strażacki połączony z obchodami 100-lecia OSP Drabiniaka” – 3125 głosów.

Rzeszów ma swój budżet obywatelski od 2014 roku. W tym czasie jego kwota wzrosła z 5 mln do ponad 9,4 mln zł. W ciągu ostatnich 7 lat z RBO wykonano 262 inwestycje.

RBO wprowadzono z inicjatywy Jolanty Kaźmierczak, obecnej wiceprezydent Rzeszowa. W Polsce pierwszy budżet obywatelski wprowadził Sopot, potem Łódź i Poznań.

„Uznałam, że Rzeszów nie powinien zostawać w tyle. Daje możliwość wypowiedzenia się mieszkańcom, w co miasto powinno inwestować” – powiedziała Jolanta Kaźmierczak. 

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top