News

Paweł Poncyljusz w Stalowej Woli o wysokich cenach energii

stalowa wola paweł poncyljusz renata butryn

Stalowa Wola. W Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa pt. „Wysokie ceny energii w PGE – niepewna przyszłość dla firm i mieszkańców Stalowej Woli”.

Udział w konferencji wziął Paweł Poncyljusz, Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Koalicja Obywatelska i Poseł RP, a także Renata Butryn, Radna Miasta Stalowa Wola oraz Jakub Kopyto, przewodniczący stalowowolskiego oddziału Młodych Demokratów.

Jak na początku stwierdził Poseł Paweł Poncyljusz konferencja w stalowowolskiej strefie ekonomicznej zwołana została w związku„z wysokimi cenami energii i monopolistycznymi praktykami PGE jeśli chodzi o stosunek realizacji umów z firmami mieszczącymi się na terenie strefy ekonomicznej”.

– „Praktyki jakie stosuje PGE Obrót i jego spółka córka ENESTA – dostawca energii i gazu na terenie Tarnobrzeskiej Strefy Ekonomicznej WISŁO-SAN bardziej przypominają bandyterkę gospodarczą niż troskę spółki Skarbu Państwa o dobro wspólne i odpowiedzialność Państwa za podpisane umowy. Pisowcy menadżerowie próbują przerzucić odpowiedzialność, swoją ignorancję, brak kompetencji do zarządzania przedsiębiorstwami i polityczną wolę na firmy, które dokładnie wiedziały jakie podpisują umowy” –mówił Poseł Poncyljusz

Poseł poinformował, że kilka firm ma podpisane umowy ze spółką córką PGE Obrót – ENESTA na dostawę energii elektrycznej i gazu z zagwarantowanymi cenami do czerwca 2023, a mimo to te umowy są nierespektowane i próbuje się wprowadzić nowe wyższe ceny.

Paweł Poncyljusz o działaniach prezydenta Stalowej Woli

Poseł odniósł się także do Prezydenta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego w kontekście podpisanej umowy dla miasta na stałe ceny energii – „Prezydent Stalowej Woli Nadbereżny chwali się, że miasto nie odczuwa podwyżek cen energii bo podpisał na początku roku wieloletnią umowę gwarantującą stabilną cenę. Gdyby PGE zachowałoby się tak samo jak wobec przedsiębiorstw na terenie strefy ekonomicznej to budżet miasta boleśnie odczułby skutki wzrostu cen.”

„Ceny energii jakie dziś windują państwowe firmy energetyczne są cenami spekulacyjnymi i nie mają żadnego uzasadnienia w kosztach produkcji. 70 proc. energii jest produkowana z polskiego węgla, który kosztuje około 200 zł za tonę w kontraktach wieloletnich z Polską Grupą Górniczą” – podkreślał Poncyljusz

Renata Butryn do Lucjusza Nadbereżnego

Głos podczas konferencji zabrała także Radna Miasta Stalowa Wola Renata Butryn, która podkreślała, że Prezydent Miasta Stalowa Wola powinien również zadbać o ceny energii dla firm działających w strefie ekonomicznej. – „To bardzo dobrze, że Prezydent Nadbereżny potrafił podpisać umowę na niższe ceny energii, co oznacza, że instytucje miejskie będą odpowiednio w nią zaopatrzone. Jednak oczekuje od niego, że jako zasiadający w jednej ze spółek energetycznych Skarbu Państwa, zainterweniuje i będzie mógł wynegocjować korzystne warunki dla firm, które działają na terenie Stalowej Woli.”

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top