News

Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce

koronawirus pierwszy przypadek zielona góra

Ministerstwo Zdrowia otrzymało dziś w nocy informację potwierdzającą pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

„W nocy otrzymaliśmy dodatni wynik pierwszego pacjenta, który ma potwierdzone zachorowanie na koronawirusa w Polsce. […] Jest to pacjent w województwie lubuskim, leży w szpitalu w Zielonej Górze. Czuje się dobrze. Wszystkie procedury zadziałały zgodnie z tym, jak powinny działać” – powiedział Szumowski podczas konferencji prasowej.

„Wszystkie osoby, które miały kontakt z tym pacjentem, zostały objęte kwarantanną domową i są pod nadzorem służb sanitarnych” – dodał.

We wtorek posłowie niemal wszystkich klubów opowiedzieli się za przyjęciem ustawy przyznającej szereg uprawnień organom administracji rządowej i samorządowej oraz służbom medycznym na wypadek pojawienia się epidemii koronawirusa. Na realizację ustawy zabezpieczono w rezerwie kryzysowej – 1,3 mld zł oraz środki z rezerwy ogólnej prezesa Rady Ministrów – 200 mln zł.

Ustawa wprowadza możliwość wydawania przez wojewodę poleceń organom administracji, osobom prawnym oraz organom samorządu terytorialnego. Katalog podmiotów obowiązanych do realizacji poleceń wojewody może zostać, na wniosek prezesa Rady Ministrów, rozszerzony m.in. o przedsiębiorców.

Wprowadza możliwość zlecania pracy zdalnej w okresie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego i dodatkowy 14-dniowy (tyle wynosi maksymalny czas inkubacji wirusa) zasiłek opiekuńczy dla rodziców, w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola czy szkoły. Zwalnia też przedstawicieli służb medycznych z kontroli na lotniskach.

Dopuszcza też pomijanie prawa zamówień publicznych, prawa budowlanego i prawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Wprowadza też możliwość czasowego ograniczenia lub zawieszenia przez ministra właściwego do spraw oświaty nauki w szkołach na określonym obszarze (w zależności od stopnia zagrożenia koronawirusem).

Organy administracji będą też mogły nakładać na szpitale i przychodnie konkretne zadania (np. zmiany w strukturze organizacyjnej, przekazanie produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz aparatury i sprzętu medycznego).

Zagrożenie koronawirusem powodem prewencyjnych decyzji rektorów dwóch największych rzeszowskich uczelni. Politechnika Rzeszowska decyzją rektora odwołała zaplanowane na 11 marca dni otwarte.

Natomiast rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowił ograniczyć zagraniczne podróże pracowników i studentów uczelni.

Wcześniej masowe imprezy odwołał prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i burmistrz Ropczyc Bolesław Bujak.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, w Polsce w celu wykluczenia przypadku zakażenia koronawirusem w szpitalach przebywa 68 osób, ok. 500 jest poddanych kwarantannie.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u 2-3 proc. chorych, ale eksperci oceniają, że dane te mogą być zawyżone, bo wielu osobom z lekkim przebiegiem najpewniej nie wykonano badań laboratoryjnych, gdyż mogli się nie zgłosić do lekarzy.

Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhanie, stolicy prowincji Hubei,gdzie sprzedawano m.in. dzikie zwierzęta.

źródło: ISBnews i PR Rzeszów

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top