Biznes

PiS ma propozycję dla samozatrudnionych. Złoży w Senacie poprawki do ustawy

PiS proponuje zwolnienie z ZUS dla samozatrudnionych bez kryterium przychodu
fot. gov.pl

PiS złoży w Senacie poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zakładające m.in. zniesienie kryterium przychodów przy zwolnieniu samozatrudnionych ze składek ZUS na 3 miesiące – poinformował minister w KPRM Łukasz Schreiber.

„Składamy dwie niezwykle ważne poprawki. (…) Pierwsza z nich zakłada, że rozciągamy +Tarczę+ na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia” – powiedział.

„Obejmiemy (zwolnieniem ze składek ZUS na 3 miesiące – PAP) wszystkich, którzy prowadza własną jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mogą mieć przychód wyższy niż 15.600 zł (trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2020 r. – PAP)” – dodał.

Schreiber wskazał, że w przypadku zwolnienia ze składek ZUS nadal obowiązywać będzie kryterium spadku przychodów o co najmniej 15 proc.

Dodał, że koszt rozszerzenia zwolnienia z ZUS to ok. 1,7 mld zł miesięcznie.

Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2U, którą w środę zajmie się Senat, rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy zatrudniające do 49 osób.

Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie.

Zasadnicza część ustawy odnosi się do pomocy dla firm. Przewidziano, że ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15 miesięczną karencją w spłacie.

Założono zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. (PAP Biznes)

 

1 komentarz

1 komentarz

  1. Leroy Norman

    16 kwietnia 2020 at 00:00

    Potrzebuję kredytu mieszkaniowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top