Biznes

PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca

pkp intercity cena bilet

Intercity/Cena biletu. PKP Intercity obniża ceny biletów od 1 marca.

Ceny bazowe na połączenia kategorii TLK i IC będą średnio o ok. 11 proc. niższe od obecnie obowiązujących, a dla kategorii EIC i EIP o ok. 15 proc. – podała spółka w komunikacie prasowym.

Na początku roku PKP Intercity zdecydowało o podniesieniu cen biletów od 11 stycznia w związku z rosnącymi kosztami działalności wynikającymi m.in. z wyższych cen energii. Ceny bazowe biletów jednorazowych w poszczególnych kategoriach pociągów wzrosły średnio w wysokości: 17,8 proc. dla kategorii EIP; 17,4 proc. dla kategorii EIC i 11,8 proc. dla kategorii TLK/IC. Średnio o 10 proc. wzrosły również ceny biletów odcinkowych.

„Wprowadzenie niższych cen jest możliwe w związku z dodatkowymi działaniami optymalizacyjnymi oraz dzięki zwiększeniu rekompensaty dla PKP Intercity na 2023 rok w ramach umowy dotyczącej świadczenia usług publicznych (PSC, z ang. Public Service Contract). Przedmiotem obowiązującej między przewoźnikiem a Ministerstwem Infrastruktury umowy jest świadczenie przez PKP Intercity usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich w latach 2021 – 2030” – napisano w komunikacie.

Jak dodano, zwiększenie rekompensaty w ramach umowy PSC pozwala częściowo złagodzić znaczący wzrost kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity, wynikający z bardzo dużego wzrostu cen energii elektrycznej spowodowanego m.in. rosyjską agresją na Ukrainę.

PKP podało, że największy koszt spółki stanowi zakup energii elektrycznej – w 2019 roku koszt ten wyniósł ok. 500 mln zł brutto, w 2023 roku prognozowany koszt zakupu energii elektrycznej wyniesie 1,5 mld zł brutto.

„W ślad za niższymi cenami biletów jednorazowych, obniżone zostają także ceny biletów odcinkowych, Kart Intercity (uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity w dowolnych relacjach), jak również opłat na przewóz rowerów, psa oraz bagażu. Osoby, które kupiły bilety odcinkowe lub Karty Intercity w cenach obowiązujących od 11 stycznia br. otrzymają możliwość zwrotu środków proporcjonalnie do liczby dni niewykorzystanych” – napisano.

(PAP Biznes)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top