Inwestycje

PKP PLK inwestuje w urządzenia do przekazu informacji na trasie kolejowej Mielec-Dębica

trasa kolejowa mielec dębica
fot. PKP PLK

Kolejne zadanie inwestycyjne PLK SA na reaktywowanej linii nr 25 Mielec – Dębica, zwiększy poziom obsługi i bezpieczeństwa pasażerów.

Jeszcze w tym roku, na stacjach i przystankach zamontowane będą nowe urządzenia, ułatwiające podróże na podkarpackiej trasie.

W zakresie podpisanej umowy jest zaprojektowanie, dostawa i zabudowa urządzeń Centralnego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w 10 lokalizacjach.

Zaplanowano montaż systemu do emisji dźwiękowych komunikatów informacyjnych na stacjach i przystankach: Mielec, Wojsław, Mielec Południowy, Rzochów, Rzemień, Tuszyma, Dąbie k/Dębicy, Pustków, Kochanówka Pustków, Pustynia. Zainstalowane zostaną także zegary. Stacja Mielec będzie także wyposażona w wyświetlacz do wizualnej prezentacji informacji o najbliższych pociągach. Montaż monitoringu, który przewidziano również w przejściu pod torami oraz w windach na mieleckiej stacji kolejowej, zapewni możliwość szybkiej reakcji odpowiednich służb w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa.

Nowoczesny system dynamicznej informacji zapewni pasażerom bieżący przekaz o odjazdach i przyjazdach pociągów.

Lepszy dostęp do informacji pasażerskiej podniesie standard podróżowania pociągiem. Nowe rozwiązania, podnoszące poziom obsługi podróżnych, stanowią także zachętę do korzystania z ekologicznego środka transportu, jakim jest kolej.

Dzięki inwestycjom PLK SA, zwiększa się dostęp do kolei i do bieżącej informacji pasażerskiej. Na Podkarpaciu, podobne rozwiązania są m.in. w Dębicy, Ropczycach, w Sędziszowie Małopolskim.

Uruchomienie dynamicznego systemu informacji dla podróżnych zaplanowano niebawem także na zmodernizowanej stacji Rzeszów Główny i na nowym przystanku Rzeszów Zachodni.

W połowie 2024 r., podróżujący koleją ze stolicy Podkarpacia w stronę Dębicy i Przeworska oraz Kolbuszowej i Strzyżowa, a także na lotnisko w Jasionce, zyskają dodatkowe informacje o kursowaniu pociągów na trasach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Zadanie inwestycyjne na projekt, dostawę i instalację systemu informacji pasażerskiej oraz monitoringu na l. nr 25 na odcinku Mielec – Dębica, zgodnie z podpisaną umową za nieco ponad 5 mln zł – zrealizuje Firma SAT – SYSTEM Spółka z o. o.

Przedsięwzięcie zaplanowano w ramach projektu: „Zabudowa Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej – etap II”. Finansowanie przewidziane jest ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Termin zakończenia prac, to III kwartał 2024 r.

źródło: PKP PLK

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top