Turystyka

Podczas majówki będzie można jeździć na nartach na Kasprowym Wierchu

kasprowy wierch narty majówka

Miłośnicy narciarstwa w długi majowy weekend będą mogli jeździć na stokach Kasprowego Wierchu. Pokrywa śnieżna na szczycie sięga do 160 cm – informują Polskie Koleje Linowe (PKL).

„Amatorzy sportów zimowych szukający jeszcze możliwości, by wolny czas spędzić na nartach w pięknych górskich okolicznościach, będą mieć ku temu świetną okazję. W ośrodku PKL na Kasprowym Wierchu czynna jest kolej krzesełkowa wraz z trasą narciarską w Dolinie Gąsienicowej, gdzie ciągle jeszcze utrzymują się bardzo dobre warunki. Trasa narciarska i kolej w Dolinie Goryczkowej jest czasowo nieczynna ponieważ ze snu zimowego wybudziły się niedźwiedzie i są aktywne właśnie w tym rejonie” – powiedział Patryk Białokozowicz z zarządu PKL.

Oprócz tras w Dolinie Goryczkowej nieczynna jest także nartostrada do Kuźnic.

Czasowe wyłączenie z funkcjonowania kolei krzesełkowej i trasy narciarskiej w Dolinie Goryczkowej jest konieczne dla zapewnienia spokoju opuszczającym zimowe legowiska niedźwiedziom. Tropy niedźwiedzi, a także mały samotny niedźwiadek są obserwowane właśnie w okolicy nartostrady i w rejonie dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej.

„Ruch narciarski i obecność narciarzy korzystających z kolei krzesełkowej, a w szczególności przebywających w otoczeniu dolnej stacji kolei krzesełkowej w Dolinie Goryczkowej, miałby wpływ na aktywność i zachowanie niedźwiedziej rodziny. Jeśli niedźwiedzie zmienią rejon przebywania, to po uzgodnieniu z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (TPN), będziemy starać się wznowić działalność narciarską w Dolinie Goryczkowej” – dodał Białokozowicz.

PKL planuje zakończenie sezonu narciarskiego na Kasprowym Wierchu na 7 maja, jednak termin funkcjonowania trasy w Dolinie Gąsienicowej oraz ewentualnego wznowienia dostępności trasy w Dolinie Goryczkowej, uzależniony jest od warunków pogodowych oraz uzgodnień z TPN w związku z budzącą się na wiosnę przyrodą.

Coroczne prace serwisowe kolejek linowych na Kasprowym Wierchu planowane są od 9 do 24 maja.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top