News

Podkarpackie Pokazy Lotnicze Mielec 2023 za nami. Zobacz zdjęcia

pokazy lotnicze mielec 2023
fot. A. Magda

Mielec. Podkarpackie Pokazy Lotnicze 2023 przyciągnęły wielu widzów, którzy podziwiali akrobacje i maszyny w powietrzu.

Nawet zachmurzone niebo i padający od czasu do czasu deszcz nie zniechęciły tłumów, które przybyły na pokazy. Wśród widzów mnóstwo było rodzin z małymi dziećmi. 

Tu w Mielcu, i tu na Podkarpaciu lotnictwo jest jednym ze składników naszego DNA, od kilku pokoleń, bo już od ponad 85 lat. Mam nadzieję, że to wydarzenie obok dobrej zabawy, będzie także świetną promocją naszego wkładu w rozwój przemysłu lotniczego – mówił marszałek Władysław Ortyl otwierając VI Podkarpackie Pokazy Lotnicze.

Zanim nastąpiło oficjalne otwarcie pokazów widzowie już otrzymali sporą dawkę wrażeń. 

Na rozpoczęcie imprezy zaprezentował się desant Stowarzyszenia Mieleckich Spadochroniarzy, którzy na ziemię wyskoczyli z AN2. 

Stowarzyszenie miłośników skoków spadochronowych istnieje od ponad dwóch dekad. Jak mówią twórcy – jego celem jest kultywowanie historii, tradycji i obyczajów spadochroniarzy oraz pielęgnowanie pamięci o ich dokonaniach oraz popularyzowanie i rozwój spadochroniarstwa także poprzez integrację między pokoleniami. 

Antonov AN-2 popularnie zwany Antkiem, który pojawił się jako pierwszy element pokazów na mieleckim niebie jest własnością Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła od 2017 roku. Dzięki dużemu zaangażowaniu pasjonatów lotnictwa – pilotów, mechaników odnowiono Antka i teraz prezentuje się w pełnej krasie. Egzemplarz Fundacji to tzw. wersja salonowa, w  środku został wyłożony miękką tkaniną dla wyższego komfortu lotu, na pokład może zabrać do 8 pasażerów. An-2przez polskich pilotów nazywany często Antek, jest największym produkowanym seryjnie jednosilnikowym dwupłatowcem na świecie. Przez długi czas dzierżył także tytuł najdłużej produkowanego samolotu świata.

Tym razem na pokazach Antek pokazał się zarówno solo, jak i wraz z  zespołem 3AT3 Formation Flying Team.

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

Formacja 3AT3 powstała w 2009 roku z inicjatywy pilotów Jakuba Kubickiego i Piotra Krasińskiego. W zależności od potrzeb formację tworzą 3 lub 4 samoloty Aero AT-3,produkowane niegdyś w zakładach w Mielcu.

Te małe i lekkie, dwuosobowe maszyny turystyczne służące do rekreacyjnego latania w rękach doświadczonych pilotów są zadziwiająco sprawnymi samolotami pokazowymi. Dzięki dużemu doświadczeniu i pomysłowości pilotów udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju pokaz lotniczy, dzięki któremu od początku swego istnienia formacja zapraszana jest na wszystkie liczące się pokazy lotnicze w kraju.

Chociaż samoloty AT3 nie są stworzone do latania w formacji, zespół udowadnia, że „chcieć, to móc” i wykonuje manewry w odległości zaledwie niespełna 2 metrów między samolotami!

Wielkie zainteresowanie widzów wzbudził śmigłowiec wielozadaniowy Sikorsky S-70, legendarny Black Hawk, który produkowany jest w Państwowych Zakładach Lotniczych w Mielcu, spółka Lockheed Martin Corporation. Pokaz desantu ze śmigłowca i symulacji akcji ratunkowej podobał się widzom pokazów.

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

Ósemki na mieleckim niebie dla widzów kręcił Jacek Mainka za sterem Harvarda. Swoje umiejętności pokazał także zespół na M18 Dromaderach, czyli samolotach rolniczych i służących do gaszenia pożarów. Ten jednosilnikowy dolnopłat o konstrukcji całkowicie metalowej, z 3-kołowym stałym podwoziem, ze zbiornikiem na chemikalia umieszczonym przed kabiną pilota od lat cieszy się wielka popularnością. Do tej pory zostało wykonanych 759 samolotów M18, które sprzedane zostały do 24 krajów świata. Ponad 200 samolotów M18 Dromader zostało wyeksportowane do USA.

Tysiące osób, mieszkańców Mielca, Podkarpacia i gości z wielu innych zakątków Polski zdecydowały się spędzić sobotnie popołudnie uczestnicząc w pokazach lotniczych w Mielcu. I choć pogoda była bardzo kapryśna, tak bardzo, że na kilkanaście minut trzeba było wstrzymać starty, to widzowie dopisali bardzo licznie. 

Bardzo spektakularnina niebie nad mieleckim lotniskiem – pomimo szarości nieba – zaprezentowała się defilada samolotów Podkarpacia. Jej uczestnikami były AT-3,  AN-2, PZL TS-18 Bies, PZL TS-1 Iskra oraz SB Lim-2. 

Spektakularnym wydarzeniem był pokaz Irydy, który swe wdzięki prezentowała kołując po pasie mieleckiego lotniska. Za jej sterami zasiadł Piotr Maciejewski z Fundacji Biało- Czerwone Skrzydła.Iryda, która w 2021 roku trafiła do Mielca, na razie nie lata, ale loty są w planach, które fundacja bardzo chce zrealizować. Iryda przypomina o niezwykle ważnym projekcie polskiego lotnictwaczyli samolocie odrzutowym szkolno-bojowym.    

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

Odnowiona w Mielcu Iryda, to jedyny taki odrzutowiec na świecieZostała wyprodukowana w 1985 roku, a ostatni raz wzbiła się w powietrze przed 20-stu laty. Na liczniku ma niespełna 100 wylatanych godzin. Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła przekazał ją Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, pod warunkiem, że samolot zostanie odnowiony tak, by mógł na nowo latać.   

Samolot Iryda był produkowany w Mielcu. Niekiedy nazywany jest pogrzebaną nadzieją polskiego przemysłu lotniczego. Polski odrzutowiec z polskimi silnikami i zachodnią awioniką miał być przebojem – również eksportowym. Powstały zaledwie 23 egzemplarze, z czego 17 latało w wojsku. 

Szkolno-bojowa Iryda miała być następcą Iskry. Rozważano wyprodukowanie nawet 350-400 egzemplarzy nowego samolotu. Prace nad projektem przebiegały sprawnie, do końca lat 70. powstał wstępny projekt. W budowę samolotu zaangażowało się około 80 polskich przedsiębiorstw, a finalny montaż odbywał się w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Mielec”. W 1985 roku halę produkcyjną w Mielcu opuścił prototyp, a kolejne lata pozwoliły na zebranie doświadczeń i udoskonalenie konstrukcji. Pierwsze dwie seryjne Irydy przekazano szkole lotniczej w Dęblinie w 1992 roku i ciągle rozwijano jej konstrukcję. Poza wersją z polskim napędem, powstały również inne wersje, m.in. z silnikami Rolls-Royce

W połowie lat 90-tych polski samolot zintegrowano z zachodnią awioniką, co pozwoliło na zastosowanie szerokiej gamy uzbrojenia. Iryda mogła także przenosić rozpoznawczego drona PZL Vector – opracowaną w Mielcu, ale niewdrożoną do produkcji, bezzałogową maszynę rozpoznawczą.

Pod koniec lat 90-tych zrezygnowano z produkcji Irydy na potrzeby polskiego lotnictwa.

Imponujący pokaz z pirotechniką w wykonaniu wyjątkowej formacji AeroSPARX był jednym z ostatnich występów podczas VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych w Mielcu. Była to swoista „wisienka na torcie” i nie lada gratka dla fanów lotnictwa, którzy mogli po raz pierwszy obejrzeć akrobacje samolotowe w nocy. Czegoś takiego na podkarpackich pokazach jeszcze nie było! W pokazie pirotechnicznym zaprezentowali się także Marek Choim oraz Jakub Kubicki.

Występ zespołu AeroSPARX to nowość Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Pokaz odbył się nocą i przyprawił widzów o szybsze bicie serc. AeroSPARX to jedyny zespół na świecie, który łączy latanie w formacji z akrobacją lotniczą, a do tego z wykorzystaniem pirotechniki i robi to nocą. I właśnie ta pirotechnika instalowana na końcówkach skrzydeł, to znak firmowy Brytyjczyków. Ich podniebne wyczyny wprawiły widzów w prawdziwy zachwyt! Wcześniej, przed AeroSPARX, z pokazem pirotechnicznym zaprezentowali się Marek Choim oraz Jakub Kubicki.

Równie ogromną atrakcją na dla widzów były także występy Royal Jordanian Falcons czyli czterech statków powietrznych Extra 330LX. Za ich sterami zasiadają doświadczeni piloci wojskowi. Ich niezwykłe umiejętności pilotażu zostały już wielokrotnie docenione na całym świecie, także w Mielcu. Zespół powstał w 1976 roku z inicjatywy króla Husseina bin Talala, który chciał przez lotnictwo i sztukę promować nie tylko Jordańską Rodzinę Królewską, ale także takie wartości, jak przyjaźń i pokój.

Swe imponujące umiejętności w Mielcu zaprezentował także pochodzący z Podkarpacia Łukasz Czepiela. To pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race. Jest mistrzem świata Klasy Challenger i wybitnym pilotem akrobacyjnym. Na co dzień jest kapitanem rejsowego Airbusa A320. W marcu 2023 roku wylądował samolotem Carbon Cub EX2 na lądowisku dla helikopterów drapacza chmur Burdż Al Arab w Dubaju. To lądowisko jest kołem o promieniu zaledwie 27 metrów.

Na pokazach zaprezentowało się też znane „dziecko” PZL Mielec – M28 – samolot krótkiego startu i lądowania opracowany i produkowany w tamtejszych zakładach.Ta wszechstronna maszyna lata w siłach powietrznych kilku krajów na całym świecie, w tym także w amerykańskiej armii.

Na zakończenie pokazów lotniczych odbył się Drone Show. Było to wyjątkowe świetlne widowisko z użyciem stu kolorowych dronów. W czasie podniebnego show na niebie pojawiło się dziesięć symboli, nawiązujących do specyfiki i atutów województwa podkarpackiego i opisujących region, jako miejsce rozwijania talentów i pasji przez młodych ludzi. Pokaz trwał kilkanaście minut i był okazją do nawiązania do tematyki ustanowionego przez Komisję Europejską w 2023 roku – Europejskiego Roku Umiejętności!

Organizatorem VI Podkarpackich Pokazów Lotniczych jest Województwo Podkarpackie,  przy współpracy z Gminą Miejską Mielec, Polskimi Zakładami Lotniczymi Sp. z o.o. w Mielcu, Lotniskiem Mielec, Portem Lotniczym Rzeszów-Jasionka sp. z o.o., Agencją Rozwoju Regionalnego MARR S.A., Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. oraz Fundacją Biało-Czerwone Skrzydła.

Na pokazy przybyły tysiące osób z całego Podkarpacia, a także spoza regionu oraz międzynarodowe załogi z różnych zakątków świata.

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Marek Maśniak

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Anna Magda

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Anna Magda

pokazy lotnicze mielec 2023

fot. Anna Magda

źródło: Samorząd Podkarpacki

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top