Inwestycje

Prawie 290 podkarpackich zabytków zostanie odrestaurowanych z RPOZ

rpoz podkarpackie rządowy program odbudowy zabytków
fot. PUW w Rzeszowie

Podkarpackie zabytki. Do województwa podkarpackiego trafią blisko 102 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków (RPOZ).

Dzięki tym pieniądzom wyremontowanych i odrestaurowanych zostanie niemal 290 zabytków.

W czwartek, w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart uroczyście wręczyła samorządowcom promesy na ten cel.

Jak powiedziała wojewoda, w wyniku naboru na Podkarpacie trafi kwota 102 mln zł, „dzięki której 286 obiektów o charakterze zabytkowym zyska nowe oblicze”.

„Zabytki stanowią materialny zasób naszej kultury narodowej i spuściznę dla przyszłych pokoleń; jest bardzo ważne, by działał mechanizm sprawnego finansowania ich renowacji. To także bardzo ważne działanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego. Zabytki wpływają bowiem na turystykę i napędzają rozwój gospodarek lokalnych” – dodała Leniart.

Wojewoda zwróciła uwagę, że zabytki to nie tylko muzea, ale też budynki użyteczności publicznej – domy kultury, siedziby urzędów, miejsca pracy czy miejsca zamieszkania.

Leniart przypomniała, że w ramach pierwszego etapu Rządowego Programu Odbudowy Zabytków samorządy z regionu otrzymały ponad 183 mln zł na realizację 458 projektów.

W sumie do tej pory na Podkarpacie trafiło z tego programu ponad 285 mln zł na realizację 744 projektów związanych z remontem, renowacją i konserwacją zabytków. Program jest realizowany poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.

Wśród największych beneficjentów drugiego rozdania znalazł się samorząd województwa podkarpackiego, do którego trafi ponad 9,6 mln zł – m.in na prace remontowo-konserwatorskie przy kościele św. Wawrzyńca w Rymanowie, remont dawnej szkoły w Kalwarii Pacławskiej, konserwację zabytków kościoła pw. św. Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie czy dostosowanie budynków Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie do obowiązujących przepisów ochrony przeciwpożarowej.

Obecny na uroczystości wicemarszałek województwa Piotr Pilch podkreślił, że na Podkarpaciu jest bardzo wiele cennych zabytków, które dzięki środkom rządowym można odrestaurować.

Wśród samorządów, które otrzymały dofinansowanie, jest również miasto Rzeszów, które otrzymało 3,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom wyremontowane będą kamienice przy ul. Króla Kazimierza i 3 Maja. W tej ostatniej zostanie rozbudowana galeria fotografii.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top