News

Premier: chcemy, by państwo płaciło osobom przyjmującym uchodźców

stawka płatność uchodźca ukraina swoje mieszkanie
fot. archiwum

W projekcie ustawy, który powinien trafić na najbliższe posiedzeniu Sejmu, zaproponowaliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym państwo będzie płaciło określoną kwotę dziennie osobom przyjmującym uchodźców – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

W piątkowej rozmowie na antenie Polsat News Morawiecki dziękował wszystkim Polakom, którzy „tak pięknie i tak powszechnie otwarli swoje serca dla ukraińskich rodzin”.

„Chcemy też tę pomoc zamienić w pomoc systemową – dlatego zaproponowaliśmy ustawę – która powinna trafić na najbliższe posiedzenie Sejmu – żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa 40 zł np. dziennie za daną osobę, bo to kosztuje przecież – wyżywienie, ciepło” – mówił szef rządu.

Jak dodał, projekt regulował będzie też kwestię edukacji czy „bardziej dramatyczne sytuacje”, takie jak np. pobyt uchodźcy w szpitalu. „Żeby było jasne, za to wszystko dodatkowo będzie też płacić Unia Europejska” – zaznaczył.

Pytany, czy ma „absolutne poczucie”, że Europa w sprawie Ukrainy robi wszystko, co w jej mocy, Morawiecki zaprzeczył. „Nie mam takiego poczucia, że to jest robienie wszystkiego, co w naszej pomocy” – odparł. „Uważam, że my, Polacy, robimy wszystko, co w naszej mocy, i dziękuję wszystkim siłom politycznym, społecznym, które zjednoczyły się wokół tego celu. To jest bardzo ważne – solidarność i wspólne dostrzeganie tego ryzyka” – mówił premier.

Zdaniem Morawieckiego „im dalej od granicy z Rosją, tym mniejsze zrozumienie tego wielkiego, potężnego ryzyka”. „My rozumiemy, my mówimy +Na co czekacie? Chcecie następnego Katynia?+ Przecież oni mają tam listy proskrypcyjne i wiedzą, kogo chcą później zamordować, kogo chcą zniszczyć. Tak działają Rosjanie – w brutalny sposób. Zapobiegnijcie temu” – powiedział.

Podkreślił przy tym, że odcięcie od rosyjskiego węgla, ropy czy gazu „będzie bolało”. „Będzie bolało, będzie w okresie przejściowym spowolnieniem gospodarczym, będzie podniesiona inflacja, ale ich tam w Moskwie – (będzie bolało – PAP) dużo, dużo bardziej. (..) I wreszcie odetniemy to paliwo od machiny wojennej Putina” – dodał.

„Hitler nie zaspokoił się Czechosłowacją, poszedł dalej na Polskę, nie zaspokoił się Polską, poszedł dalej na Francję. Drodzy przyjaciele z zachodniej Europy – ta lekcja nie może być zapomniana” – zaapelował Morawiecki.

Piątek to dziewiąty dzień inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Atak Rosji potępia zdecydowana większość społeczności międzynarodowej, która nałożyła na ten kraj bezprecedensowe do tej pory sankcje. W związku z rosyjską inwazją do Polski codziennie uciekają tysiące Ukraińców i obywateli innych krajów, którzy przebywali na Ukrainie. Jak podaje Straż Graniczna, od początku wojny granicę ukraińsko-polską przekroczyło ponad 700 tys. osób.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top