Inwestycje

Przebudowano ważny most na Podkarpaciu. Łączy gminy Radomyśl nad Sanem i Zaleszany

radomyśl nad sanem most zaleszany
fot. Powiat stalowowolski

Radomyśl nad Sanem/Zaleszany/Most. Zakończyła się przebudowa mostu na Sanie, łączącego gminy: Radomyśl nad Sanem i Zaleszany w pow. stalowowolskim.

To jedyny łącznik pomiędzy tymi gminami – zauważył w poniedziałek wiceminister infrastruktury Rafała Weber.

Zakończony drugi etap remontu mostu na Sanie w Radomyślu objął dolną część przeprawy. Pierwszy etap dotyczył części jezdnej; zakończył się w 2017 r. i obejmował remont płyty mostu, nawierzchni jezdni, chodników, systemu odwodnienia, urządzeń dylatacyjnych, balustrad i barier.

Cała inwestycja składała się z dwóch elementów: kontynuacji przebudowy mostu na Sanie oraz modernizacji ok. 1,3 km drogi nr 1006R od mostu do skrzyżowania z drogą wojewódzką w centrum Radomyśla, czyli ul. Legionów.

Całkowita wartość inwestycji to 6,1 mln zł, z czego na most przeznaczono ponad 4,1 mln zł, a na drogę – 2 mln zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło 4 mln zł (w tym 2,4 mln zł na most); pozostałe środki pochodziły z powiatu i gminy Radomyśl nad Sanem.

W związku z zakończeniem inwestycji w Radomyślu nad Sanem w poniedziałek odbył się briefing prasowy z udziałem m.in. wiceministra infrastruktury Rafała Webera i starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego.

Starosta zapewnił, że krakowska firma, która wykonała przebudowę mostu, zrealizowała zadanie „bardzo solidnie, w terminie”. „Inwestycja trwała rok czasu. Rozpoczęliśmy w zeszłym roku w kwietniu, teraz, w marcu odbieramy. Jesteśmy zadowoleni z jakości wykonania tych prac. Prace były trudne, ale były bardzo dobrze prowadzone. (…) Most jest zarówno na górze, jak i na dole wyremontowany, możemy spokojnie jeździć” – zapewnił Zarzeczny.

Podał, że długość mostu wynosi 356 metrów.

Podczas briefingu wiceminister Rafał Weber wyraził zadowolenie z tego, że ten łącznik jest na co dzień wykorzystywany przez mieszkańców, a dzięki inwestycji jakość drogi uległa poprawie.

„Mieszkańcy tych gmin każdego dnia niemal przejeżdżają z jednej do drugiej do pracy, do szkoły, do rodziny, do znajomych, do ośrodków zdrowia, które są i w Zaleszanach, i w Radomyślu, dlatego dobrze się stało, że droga jest przebudowana, że jest lepsza i że można po prostu bezpiecznie z niej korzystać” – stwierdził Weber. „Ta droga powiatowa łączy dwie gminy: Radomyśl nad Sanem z gminą Zaleszany. Jest to w zasadzie jedyny łącznik między tymi gminami” – zaznaczył wiceminister.

Uczestniczący w briefingu wójt Radomyśla nad Sanem Jan Pyrkosz wskazał na współpracę samorządów przy tej inwestycji, dzięki której udało się osiągnąć zamierzony cel. Zauważył, że most łączy gminy Radomyśl nad Sanem i Zaleszany, a także woj. podkarpackie z woj. świętokrzyskim.

Wiceminister Weber podziękował za współpracę władzom samorządowym przy realizacji inwestycji. Podkreślił, że jest to ważne, aby samorządy, sięgając po środki rządowe, współpracowały ze sobą, „koncentrowały się na tych inwestycjach, tych zadaniach, które są strategiczne od strony społecznej. Na tych inwestycjach, na które ludzie czekają od wielu, wielu lat i tutaj, w pow. stalowowolskim, mamy taki przykład” – zwrócił uwagę polityk.

Weber przypomniał, że już niedługo wojewodowie ogłoszą kolejny nabór do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. „Kolejne miliardy złotych w skali całego kraju zostaną samorządom przekazane” – dodał. Przypomniał, że RFRD to w trakcie siedmiu lat ponad 16 mld zł na inwestycje, które przyniosły poprawę blisko 24 tys. km dróg.

(PAP)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

To Top